english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ks. Martin Junge o wolności i miłości

Spotkanie narodów w Wrocławiu zakończone

07.07.2014

Spotkanie Chrześcijan zakończyły niedzielne nabożeństwa. We Wrocławiu odbyło się ono w polskokatolickim kościele Marii Magdaleny. Ma on szczególne znaczenie dla ewangelików, bo w nim rozpoczęła się  Reformacja we Wrocławiu. Kazanie wygłosił ks. Martin Junge, sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej.


Ks. Martin Junge o wolności i miłości

„Czy na pewno pragniemy tej wolności z wszystkim, co ona ze sobą niesie? Dopóki brakuje wolności, ludzie jej pragną, kiedy już się pojawi, zaczynamy narzekać” – pytał kaznodzieja, przypominając zarazem, że wolność jest darem wzywającym do odpowiedzialności i miłości.

 

Mnogość opcji do wyboru i zdanie podjęcia odpowiedzialności wydaje się czasem nas przytłaczać. To wywołuje pytanie, czy na pewno pragniemy tej wolności z wszystkim, co ona ze sobą niesie? Dopóki brakuje wolności, ludzie jej pragną, kiedy już się pojawi, zaczynamy narzekać – przekonywał ks. Junge w kazaniu.

 

Reprezentant światowego luteranizmu w rozważaniach o wolności przypomniał, że jej dar zawsze oznacza zadanie, które mamy wykonać. Według ks. Jungego "nie ma nic złego w wolności samej w sobie, kłopotliwy jest jednak sposób, w jaki chcemy ją pojmować i jej używać. Wolność jest darem, który powinien mieścić się w granicach miłości. Wolność powinna cieszyć i obejmować każdego. Jako ochrzczeni żyjemy w napięciu między tęsknotą, a darem wolności. Zmagamy się z tym, by postrzegać ją oczyma wiary. Wolność łączy w międzyludzkich kontaktach. Łączy we wzajemnej służbie i miłości. Zachęca do przyjmowania odpowiedzialności.

 

Podczas nabożeństwa modlono się również za rodziny ofiar katastrofy lotniczej w Topolowie pod Częstochową.

 

Nabożeństwa odbyły się także w zabytkowych dolnośląskich kościołach luterańskiej diecezji wrocławskiej: w Świdnicy, Jaworze, Wałbrzychu, Sycowie, Jeleniej Górze-Cieplicach, Legnicy i Sycowie oraz w kościele reformowanym w Pstrążnej.

 

Wieczorem w luterańskim kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu można było jeszcze wysłuchać koncertu inaugurującego międzynarodowy festiwal organowy.

 

Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej było to dziewiąta inicjatywą tego typu. Pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli trzech narodów odbyło się w 1991 r. w Zgorzelcu. Kolejne będzie mało miejsce za dwa lata w Budapeszcie.

  

Zwiastun Ewangelicki, ks. Wojciech Pracki

zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki