english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ks. Martin Junge o życiu w wolności

Sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej we Wrocławiu

04.07.2014

Zbyt mało wiem o 25-letnim doświadczeniu wolności w Polsce i innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Nie jest to moim doświadczeniem. Za to mogę opowiedzieć, że jednocześnie jest to także 25 lat doświadczenia wolności w kraju, z którego pochodzę.


Ks. Martin Junge o życiu w wolności

W Chile upływa właśnie 25 lat, odkąd pokonaliśmy reżim wojskowy Augusto Pinocheta – powiedział ks. dr Martin Junge – sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej podczas konferencji zwierzchników Kościołów ewangelickich Europy Środkowo Wschodniej. Konferencja ta poprzedza rozpoczynające się dziś Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej w Wrocławiu.

 

Ks. dr Junge podkreślił, że choć komunizm i dyktatura wojskowa to dwa różne systemy, to jednak można porównać ze sobą doświadczenia wyjścia z nich ku demokracji. Zaznaczył, że Ewangelicko-Luterański Kościół w Chile dopominał się przestrzegania praw człowieka przez 17 lat trwania reżimu Pinocheta i zapłacił za to wielką cenę – byliśmy dla reżimu opozycją i zostaliśmy przez niego zapędzeni w kozi róg. Wspomniał też o trudnościach w nawiązaniu relacji z nową władzą i konieczności wyjścia ze wspomnianego rogu. Przejście ku demokracji oznaczało konfrontację z pluralizmem i rzeczywistością, której dotąd nie znaliśmy, nie byliśmy na to przygotowani. Upragniona wolność przyniosła zupełnie nieoczekiwane wyzwania dla Kościoła – choćby proces sekularyzacji – przekonywał.

 

Zaznaczył też, że Kościoły straciły kulturotwórczy wpływ i stały się jednym z wielu elementów przestrzeni publicznej. Podkreślał też, że reżim nie tylko poszatkował społeczeństwo, ale przyczynił się też do powstania rozłamu w chilijskim luteranizmie. Wystarczą 2-3 lata, by spowodować podziały, lecz aby je znieść, potrzebne są dziesięciolecia  - zakończył sekretarz Junge.

 

Światowa Federacja Luterańska zrzesza większość (144) Kościołów luterańskich na świecie i jest organizacją reprezentującą 72 miliony luteran. Jednym z Kościołów członkowskich jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP. Siedzibą ŚFL jest Genewa, a prezydentem bp Munib Younan z Izraela. ŚFL prowadzi dialog ekumeniczny m.in. z watykańską Radą Do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan (Kościół Rzymskokatolicki), z którą w ubiegłym roku wspólnie opublikowała ekumeniczny dokument Od konfliktu do komunii, dostępny również w języku polskim, także w internecie.

 

ks. Wojciech Pracki, rzecznik prasowy Kościoła

zobacz również: Konferencja Ewangelickich Biskupów