english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Młodzież z Mikołajek w Niemczech

Wycieczka śladami Reformatora

22.05.2019

Od 28 do 30 kwietnia 2019 r. grupa młodzieży z parafii mikołajskiej wraz ze swoim duszpasterzem ks. Bogusławem Juroszkiem brała udział w wycieczce edukacyjnej śladami Reformatora ks. dr. Marcina Lutra do Niemiec. 


Młodzież z Mikołajek w Niemczech

Podróż była możliwa dzięki pomocy finansowej Diakonii Polskiej, za którą uczestnicy są bardzo wdzięczni. Przebieg i trasa wyjazdu zostały zaplanowane w ten sposób, aby po drodze zobaczyć miejsca związane z historią Reformacji.

Bus parafialny wyruszył z Mikołajek w niedzielę po nabożeństwie udając się do Poznania, gdzie został zaplanowany nocleg w parafii. Przed snem uczestnicy zdążyli jeszcze zwiedzić centrum stolicy Wielkopolski. 

W poniedziałek, wczesnym rankiem grupa ruszyła w stronę niemieckiej granicy. Pierwszym miejscem po przekroczeniu granicy, w którym zatrzymali się uczestnicy wycieczki było miasteczko Juterbog – znane z tego, że odpusty sprzedawał tam mnich Jan Tetzel, co było bezpośrednim powodem wystąpienia Lutra i napisania 95 tez. 
 
Z Juterbog jest stosunkowo blisko do Wittenbergi. Tam grupa zwiedziła najważniejsze miejsca związane z historią naszego Kościoła: Dom Lutra, kościół miejski i kościół zamkowy. 

Późnym popołudniem wyruszono w dalszą drogę – do Lipska, gdzie w ewangelickiej parafii św. Tomasza był zaplanowany kolejny nocleg. Lipsk zachwycił uczestników wspaniałą architekturą, a przede wszystkim kościołem św. Tomasza, gdzie kultywowana jest po dziś dzień tradycja bachowska. Ten wybitny ewangelicki kompozytor pełnił tam funkcję kantora i tam również znajduje się jego grób.

We wtorek rano bus wyruszył w powrotną drogę. Po drodze zwiedzano jeszcze Berlin, a szczególnie centrum stolicy Niemiec. Późnym wieczorem zmęczeni, ale pełni wrażeń i wdzięczni Bogu uczestnicy wycieczki dotarli do Mikołajek. 
 
tekst i zdjęcia: ks. Bogusław Juroszek