english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Muzycznie w Legnicy

Diecezjalne Święto Chórów i Muzyków Kościelnych Diecezji Wrocławskiej

15.09.2014

W sobotę, 13 września w kościele Marii Panny w Legnicy pod hasłem z Psalmu 98 Śpiewajcie Panu pieśń nową, bo cuda uczynił, odbywało się Diecezjalne Święto Chórów i Muzyków Kościelnych Diecezji Wrocławskiej, które wpisywało się w przypadający na bieżący rok Jubileusz 100-lecia organów w legnickim kościele.


Muzycznie w Legnicy

Do najstarszej ewangelickiej świątyni Dolnego Śląska przybyły chóry oraz muzycy z okolicznych parafii. W uroczystym nabożeństwie udział wzięli także duchowni Diecezji Wrocławskiej: jej zwierzchnik, ks. bp Ryszard Bogusz, który wygłosił kazanie, ks. Waldemar Szczugieł z Wałbrzycha, ks. Marcin Orawski z Wrocławia oraz gospodarz legnickiej parafii ks. Jerzy Gansel.

 

Nabożeństwo rozpoczęło odśpiewanie wspólnej pieśni Pochwal, mój duchu, Mocarza, Joachima Neandera, a następnieblok utworów wykonał Chór Capella Ecumenica z Wrocławia, który śpiewał pod dyrekcją Adama Rajczyby. Po liturgii Słowa Bożego uczestnicy spotkania usłyszeć mogli duet wokalno- instrumentalny Grupa Mariacka, reprezentujący miejscową parafię. W jej wykonaniu znalazły się takie utwory jak Amazing Grace, czy Panis Angelicus.

 

W kazaniu bp. Ryszard Bogusz zwrócił uwagę na istotę pieśni kościelnej, jako szczególną formę oddawania Bogu chwały, wspomniał odrodzenie muzyki w dobie Reformacji oraz jej znaczenie dla ewangelickiego nabożeństwa i duchowego życia. Następnie mówił także o Mariackich Organach i kolejnych etapach powstawania instrumentu, który znany jest dzisiaj ze swych wyjątkowych walorów nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Biskup zachęcał, by w parafiach przywiązywać wagę do wspólnego śpiewania i życzył sobie, by na kolejne takie spotkania przybywało jeszcze więcej chórzystów i muzyków.

 

Bezpośrednio po kazaniu na organach zagrał Tomasz Kmita, kantor parafii św. Krzysztofa we Wrocławiu, a w dalszej kolejności wystąpił Kameralny Chór Żeński z Parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu pod dyrekcją Dawida Ślusarczyka, który między innymi wykonał parafrazę hymnu z IX wieku Veni Creator Spiritus. Jako ostatni zaprezentował się zaprzyjaźniony z legnicką parafią Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury, który z chęcią przyjął zaproszenie na nasze diecezjalne święto. Chórem dyrygował Dariusz Rzonca. W sobotnim nabożeństwie czynny udział wziął także dr Michał Sławecki z Warszawy, kompozytor i organista, dyrektor artystyczny festiwalu Legnickie Conversatorium Organowe, który w dniach 8-11 września odbywał się w kościele Marii Panny.

 

Sobotnie spotkanie zgromadziło ponad stu uczestników i kolejny raz było z pewnością świadectwem, że jedna z najmniejszych ewangelickich parafii w Polsce żyje i aktywnie uczestniczy w życiu Kościoła, a także ukazuje jego wartości lokalnej społeczności.