english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowe wyzwania przed Diecezją Wrocławską

Synod diecezjalny w Międzyzdrojach

23.10.2012

W dniach 19-21 października br. w Międzyzdrojach na Pomorzu na II sesji zgromadził się V Synod Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augburskiego w Polsce. Obrady koncentrowały się wokół głównego tematu bieżącego roku, jakim są nowe wyzwania w Kościele ewangelickim.


Nowe wyzwania przed Diecezją Wrocławską

Piątkowe popołudnie wypełniły informacje ks. bpa Ryszarda Bogusza z życia diecezji. Wieczorem w dawnym kościele ewangelickim w Międzyzdrojach, dzięki gościnności tamtejszej parafii rzymskokatolickiej, odbyło się nabożeństwo. Odprawił je ks. Marcin Orawski z Wrocławia.

 

W sobotę 20 października obrady rozpoczęły się od modlitwy prowadzonej przez ks. Waldemara Szczugieła z Wałbrzycha. Następnie wykłady wprowadzające w tematykę obrad zaprezentowali: ks. dr Marian Niemiec z Opola oraz dyrektor generalny Diakonii Polskiej, Wanda Falk. Po wykładach synod pracował w grupach prowadzonych przez ks. Waldemara Pytla i ks. Edwina Pecha. Po obiedzie i krótkiej wycieczce wznowiono obrady. Zajmowano się bieżącymi sprawami diecezji. Podjęto m.in. uchwałę o podniesieniu stawki składki kościelnej na cele diecezji. Wieczorem rozmowy kontynuowano na terenie Wolińskiego Parku Narodowego przy specjalnej, tradycyjnej kolacji, w czasie której podawano pieczonego dzika.

 

Synod zakończył obrady nabożeństwem w Szczecinie, w czasie którego kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz.

 

ks. Cezary Królewicz