english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

O muzyce i pieśni ewangelickiej w Świdwinie

Elżbieta Kruciger - poetka z Pomorza

19.04.2016

W Świdwinie, mieście na Pomorzu i jednocześnie filiale parafii ewangelickiej w Koszalinie, 16 kwietnia br. odbyła się konferencja poświęcona Eliżbiecie Kruciger - poetce z Pomorza w czasach Reformacji. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Grupą Roboczą do spraw Historii Kościoła Pomorskiego.


W konferencji uczestniczyli m.in. dr Małgorzata Grzywacz - UAM oraz ks. dr Wilhelm Hüffmeier - honorowy Prezydent GAW, ks. Jerzy Samiec - Biskup Kościoła oraz ks. prof. bp Marcin Hintz - zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

 

"Dzieje okresu reformacji da się analizować i opisywać na różne sposoby: obok podejścia teologicznego i historyczno - dogmatycznego pojawia się także np. biograficzne(...) Spotykamy się dziś na świdwińskim zamku, dnia 16 kwietnia 2016 roku próbując się zbliżyć do pewnego zjawiska historycznego (fenomenu) (...). Jest ono dla historyków w tym wypadku wyjątkowo pociągające ponieważ od momentu włączenia utworu "Jedyny Synu Boży" do wittenberdzkiego choralniczka w 1524 roku, utwór ten nieprzerwanie należy do stałego depozytu ewangelickich pieśni (...) Marcin Luter przypisuje autorstwo tekstu Elisabeth Cruciger"- tak sformułowała wstęp do swojego wystąpienia "Elisabeth Cruciger - Dzieło i życie" dr Małgorzata Grzywacz z UAM.

 

Autorka przestawiła tło historyczne, losy i powiązania Elisabeth Cruciger z Marcinem Lutrem a także dokonała częściowej analizy tekstu pieśni "Jedyny Synu Boży", znajdując tam elementy mistyki i nowych poglądów teologicznych oraz bezpośrednie nawiązania do bardzo konkretnych tekstów biblijnych.

 

W innym z wystąpień konferencyjnych dr Willhelm Hüffmeier - Honorowy Prezydent Dzieła Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa zaznaczył, że "(…) Szesnastowieczna reformacja była nie tylko teologicznym sporem o chrześcijańskie nauczanie i życie, lecz stanowiła także ruch śpiewaczy(...) Lepiej właściwie byłoby, żebyśmy zamiast mówić o nich mówić, po prostu pieśni Lutra pośpiewali. Pieśni chcą, aby je śpiewać, a nie o nich mówić". W swym wystąpieniu "Marcin Luter, muzyka i pieśń kościelna" prelegent podjął temat z perspektywy biograficznej, odnosząc się do życia Lutra i z perspektywy teologicznych wypowiedzi Lutra o muzyce. W końcowej części autor pokazał Lutra jako poetę i kompozytora pieśni i hymnów. Oba wystąpienia dały impulsy do dyskusji zarówno na forum jak i w prywatnych rozmowach. Wnioskiem płynącym z konferencji jest niepodważalna rola muzyki i pieśni w życiu człowieka wierzącego, zarówno tego żyjącego 500 lat temu jak i współczesnemu. Muzyka zawsze wyraża emocje, nastroje. Kiedy potrzeba buduje a kiedy indziej łagodzi. Z jednej strony jako Kościół powinniśmy tworzyć i rozwijać własny zasób pieśni i muzyki kościelnej, dokonywać wymiany z innymi tradycjami kościelnymi, ale też nie zapominać o tradycyjnej muzyce i pieśni ewangelickiej. Pieśni Lutra czy Elisabeth Cruciger powinny być nie tylko wspominane, ale przede wszystkim żywo śpiewane.

 

relacja i zdjęcia: Izabela G.-Sokołowska