english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pomnik Tolerancji we Wrocławiu

Odsłonięcie pomnika przy Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra

19.11.2015

17 listopada 2015 r., przy Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra odsłonięto Pomnik Tolerancji.


Pomnik Tolerancji we Wrocławiu

Podczas uroczystości ks Robert Sitarek, Dyrektor Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra podkreślił: "Dołączamy do działającej pod patronatem Parlamentu Europejskiego Ogólnoświatowej Sieci Tolerancji. Wrocław to wyjątkowe miasto i stanął w nim ósmy taki pomnik na świecie.

 

Pomnik odsłonili:  bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Ryszard Bogusz - Prezes Diakonii Polskiej, bp Waldemar Pytel - zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Martin Hartmann - artysta i pomysłodawca pomnika oraz Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. 

 

Pomnik Tolerancji (Stele der Toleranz) to strzelista, sześciometrowa, wypełniona czerwonym szkłem stalowa kolumna. Stała się symbolem „Sieci Tolerancji” i zainspirowała do rozpoczęcia dialogu o tolerancji i jej granicach. Abstrakcyjne pojęcie zyskało widoczny i namacalny kształt oraz formę. Mimo ascetycznego wyglądu, stojące w przestrzeni publicznej kolumny przyciągają wzrok i skłaniają do refleksji. Stanowią zachętę do „bycia tolerancyjnym” wobec innych.

Bartłomiej Skrzyński zauważył, że tolerancja po ostatnich wydarzeniach w Paryżu, w którym niedawno uczestniczył w konferencji – nabiera mocniejszego znaczenia. "Przestrzenie bez barier, w duchu pokoju, sięgają dalej niż tylko dostosowywanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ta rzeźba to też zobowiązanie to jeszcze jednego powiedzenia: „Stop” ksenofobii i agresji. Potrzebujemy szczególnie dziś takich miejsc"– podkreślał Skrzyński. 

 

W uroczystościach wzięli także udział reprezentanci burmistrza Wiesbaden, Jan Wais, dyrektor Biura Współpracy z zagranicą w Departamencie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Anna Józefiak – Materna, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Społecznej, goście i uczniowie Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Martina Lutra. 

 

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, w którym stanął Pomnik Tolerancji.

zdjęcia: Mikołaj Pikuła

źródło: gazetawroclawska.pl; wroclaw.pl