english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Reformacyjne drzewko i kielich prezydencki

Prezydent Andrzej Duda w Szczyrku Salmopolu

31.10.2015

Ostatni dzień października 2015 roku był wielkim dniem dla niewielkiej parafii ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu. W Święto Reformacji odwiedził nas Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,  Andrzej Duda.


Reformacyjne drzewko i kielich prezydencki

Spotkanie odbyło się w kameralnym i ekumenicznym gronie - ks. Jan Byrt i jego rodzina, parafianie i szczyrkowianie. Wyjątkowy gość został serdecznie przywitany przez cała rodzinę Byrtów w bramię przy wejściu na teren parafii i przeszedł do kościoła. Tam odbyła się krótka modlitwa i odczytanie Słowa Bożego: „Lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają” (Iz 40,31). 

 

Po kilku słowach, opisujących ewangelików ze Szczyrku, głos zabrał burmistrz miasta Szczyrk Antoni Byrdy, który podziękował Prezydentowi za wizytę w Szczyrku. Głos zabrał jeszcze ks. Andrzej Loranc z bratniej parafi rzymskokatolickiej ze Szczyrku, Małgorzata Hołdys - dyr. zespołu Regionalnego "Klimczok" i Mirosław Bator, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Szczyrkowskich.

 

Pan Prezydent podziękował za przyjęcie i przekazał prezent dla parafii ewangelickiej w postaci kielicha komunijnego. Jest to już trzeci kielich, który parafia otrzymała od Prezydenta Polski - poprzednie są od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezent w postaci grafiki otrzymał także burmistrz Miasta Szczyrk.

 

Po błogosławieństwie wszystkich obecnych druga część odwiedzin odbyła się przed kościołem ewangelickim w Szczyrku, gdzie w Ogrodzie Reformacji, założonym na Jubileusz 500 lat Reformacji (1517-2017), Pan Prezydent w asyście ks. Jana Byrta, ks. Andrzeja Loranca oraz burmistrza Szczyrku Antoniego Byrdego i Janusza Buzka z Bielska-Białej, zasadził kolejne drzewko. Była to jabłoń, gatunek polski, górski, odporny na mróz i choroby, wyhodowany w szkółce Jana Lazara z Ustronia Nierodzimia. Po modlitwie ks. Jan Byrt podziękował Panu Prezydentowi za odwiedziny w tak wyjątkowym dniu jak Dzień Reformacji. Podziękował za posadzone drzewko i kielich, które będą zawsze przypominać odwiedziny Prezydenta w Szczyrku.

 

Każdy uczestnik na zakończenie spotkania otrzymał w prezencie taką samą jabłonkę, aby mógł ją zasadzić we własnym gogrodzie. Prezydent Andrzej Duda ze Szczyrku udał się do parafii ewangelickiej w Starym Bielsku, gdzie wziął udział w uroczystym nabożeństwie z okazji Święta Reformacji.

 

ks. Jan Byrt