english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Szkoły, chóry, synod

Jesień bogatą w wydarzenia opisuje Zwiastun Ewangelicki

06.11.2015

Najnowszy „Zwiastun Ewangelicki” nr 21/2015 w dużej mierze zdominowała tematyka szkolna. 


Szkoły, chóry, synod

Przed 25 laty naukę religii wprowadzono do szkół. Czy lepiej docieramy do dzieci i młodzieży ucząc w szkole, czy w parafii?Jakie refleksje i wnioski wynikają z tych doświadczeń na przyszłość?  Piszą o tym duchowni z różnych diecezji, uczący religii wtedy i dziś: ks. Jan Badura,  diakon Ewa Below, ks. Marek Loskot, bp Waldemar Pytel, ks. Waldemar Szajthauer, ks. Marcin Undas, ks. Roland Zagóra.

 

Z efektywnym  nauczaniem kościelnym wiąże się też nowy cykl w rubryce Bóg i my, poświęconyEwangelii Łukasza, która jest tematem kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sola Scriptura 2015/2016”. Kim był Jezus w oczach ewangelisty, pisze Grzegorz Olek. Zachęcamy do lektury nie tylko rodziców pomagających swoim pociechom w przygotowaniach. Pytania finałowe dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych będą w tej edycji oparte – oprócz Biblii – na tym cyklu artykułów.

 

W rubryce 500 lat Reformacji Łukasz Barański opisuje sobór trydencki, podczas którego potępiono ewangelicką naukę, m.in. w wydanym Dekrecie o usprawiedliwieniu w rozumieniu Kościoła rzymskiego.

 

W rubryce Wydarzenia także dominują szkoły – zapraszamy do przeczytania relacji z jubileuszy placówek założonych przez ewangelików w Bielsku-Białej, Gliwicach i Cieszynie.

 

Kolejny pakiet relacji dotyczy jubileuszy chórów parafialnych, w których śpiewanie: to jest praca na rzecz parafii, taki wolontariat – jak  mówi Agata Fender, dyrygentka  chóru Graduale z Bielska w rozmowie z Magdaleną Legendź i dodaje: W chórze musi obowiązywać zasada jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

 

Ponadto obszerna relacja z Synodu Kościoła we Wrocławiu i druga część prezentacji kandydatów na biskupa diecezji cieszyńskiej.

 

Zachęcamy do lektury iprenumeraty na 2016 rok – tradycyjnej oraz w formacie pdf. CENA prenumeraty za pośrednictwem parafii  pozostaje BEZ ZMIAN.  Przypominamy, żew parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2016 r. Szczegóły na stronie 3. w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2015.