english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wszyscy skorzystali z odnowy Kościoła

Do jubileuszowej refleksji działania zachęca Zwiastun Ewangelicki

08.11.2016

Reformacyjny „Zwiastun Ewangelicki” nr 20/2016 wypełniają treści związane z odnową Kościoła zapoczątkowaną 31 października 1517 roku przez Marcina Lutra ogłoszeniem w Wittenberdze 95 tez o odpustach. 


Wszyscy skorzystali z odnowy Kościoła

Różnie przedstawia się Reformację i nas, ewangelików. Możemy się złościć i protestować, ale jest lepsze rozwiązanie. Sami musimy o tym opowiedzieć. Przedstawić naszą perspektywę, nasze rozumienie Reformacji. Co więc będziemy świętować?” – pisze  ks. Jerzy Below, redaktor naczelny dwutygodnika.

 

Przede wszystkim – jak dalej wyjaśnia – całe 500 lat, bo Reformacja to proces, który trwa od 1517 do teraz. Po drugie – odnowę, poprzez powrót do apostolskich korzeni, po trzecie – zmianę, której wiele zawdzięczamy na różnych płaszczyznach życia religijnego i społecznego. Po czwarte – współpracę, czyli szukanie kompromisu, dzięki któremu chrześcijanie będą dawać współczesnemu światu odpowiedzi na trudne pytania. Jubileusz 2017 roku, to jubileusz wszystkich chrześcijan, bo wszyscy skorzystali z tej odnowy i zmiany – podsumowuje autor.

 

Jak  świętować, by wzmocnić naszą ewangelicką wspólnotę i pokazać naszą różnorodność, a zarazem wyraźną tożsamość – można przeczytać w artykule zapraszającym na Ewangelickie Dni Kościoła. To wielkie wydarzenie odbędzie się  w dniach 15-18 czerwca 2017 roku w Wiśle, Ustroniu, Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz w Bielsku-Białej. Każdy może wnieść swoje pomysły w program obchodów, zgłaszając je na adres diecezji cieszyńskiej lub e-mail: biuro@dnikosciola.pl.

Zapraszamy do współpracy, a przede wszystkim do obecności na naszym rodzinnym, ewangelickim święcie – piszą organizatorzy.

 

W rozważaniach ks. Marcina Rayssa, ks. Romana Kluza przywołane zostają zasady ewangelickiej wiary, przypominają je także  w rożnej formie ks. Michał Walukiewicz oraz Henryk Dominik, Bogdan Zeler, ks. Piotr Gaś – stali felietoniści. Sola Scriptura – tylko Pismo Święte, to jedna z tych zasad, z tego powodu o Bibliach z pasymskiego skarbca będących świadectwem wiary i pobożności mazurskich ewangelików pisze ks. Witold Twardzik.

 

Ponadto relacja z obrad połączonych Synodów Kościoła: luterańskiego i reformowanego – wydarzenia bez precedensu w ostatnich czasach.

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty – tradycyjnej oraz w formacie pdf.