english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwo dziękczynne w Dublinie

W roku 2007 Kościół Ewangelicko-Augsburski objął swoją opieką duszpasterską Polaków ewangelików, którzy przebywają w Irlandii. Pierwsze nabożeństwo w kościele luterańskim w Dublinie odbyło się 19 maja 2007 r. Potem co dwa miesiące, a od 2008 roku polscy luteranie mogą spotykać się w każdą drugą sobotę miesiąca (oprócz wakacji - lipiec i sierpień) na nabożeństwach prowadzonych w stolicy Irlandii w języku polskim.
    

 
Po ponad roku od pierwszego nabożeństwa 12 października 2008 r. w stolicy Irlandii odbyło się nabożeństwo dziękczynne, podczas którego podziękowano Bogu za możliwość spotykania na polskich nabożeństwach w Dublinie. Odbyło się ono tak jak zawsze w drugą sobotę miesiąca w luterańskim kościele św. Finiana przy Adelaide Road 24. Tydzień po liturgicznym Dziękczynnym Święcie Żniw w stolicy Irlandii odbyło się lokalne "święto dziękczynienia", połączone - jak każde z dotychczas odprawionych nabożeństw - z Komunią Świętą. Do Dublina udali sie tym razem bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła oraz ks. Adam Malina, któremu powierzono opiekę duszpasterską nad polskimi ewangelikami w Irlandii.
 

 
Nabożeństwo rozpoczęło się słowami przywitania, które do gości i uczestników nabożeństwa skierował koordynator polskiej społeczności ewangelickiej w Dublinie, Sławomir Bartkowicz. Kazanie wygłosił bp Janusz Jagucki, który powiedział m.in.: Pragniemy okazać Bogu wdzięczność za to wszystko, co posiadamy, kim jesteśmy oraz za to, co stanowi naszą egzystencję - chcemy dziękować za nasze domy, rodziny, pracę, za miłość, za dobro, które doznajemy.   
 

 
Po nabożeństwie odbyło sie spotkanie w domu parafialnym Luther House, znajdującym się nieopodal kościoła.
 

 
W niedzielę bp Janusz Jagucki i ks. Adam Malina wzięli udział w nabożeństwie prowadzonym przez irlandzki Kościół Luterański. Jako że była to druga niedziela miesiąca, to nabożeństwo było prowadzone w języku niemieckim (w czwartą niedzielę miesiąca językiem "oficjalnym" jest tutaj język angielski). Bp J. Jagucki przekazał uczestnikom nabożeństwa słowa pozdrowienia, a na ręce ks. dr. Joachima Diestelkampa złożył podziękowania za umożliwienie organizowania w kościele przy Adeleide Road 24 polskich nabożeństw.
 
Kolejne nabożeństwo w stolicy Irlandii odbędzie się w sobotę, 8 listopada 2008 r. o godz. 18.00.
  
xam
zdjęcia: Roman Mazur
 

 
Czytaj również:
 
- Kazanie bp Janusza Jaguckiego wygłoszone w Dublinie
- Więcej informacji o polskich nabożeństwach w Irlandii
- Więcej zdjęć z nabożeństwa