Zobacz – spotkanie na rozpoczęcie Kirchentagu

3. Ekumeniczne Dni Kościoła odbyły się we Franfurcie/M w dniach 13-16 maja. Spotkanie na ich rozpoczęcie przygotowali również polscy luteranie.

13 maja na rozpoczęcie Ekumenicznych Dni Kościoła we Frankfurcie, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP przygotował spotkanie online tematycznie związane z hasłem przewodnim Ökumenischer Kirchentag „Zobacz”, które pochodziło z Ewangelii Marka 6,38. Spotkanie było tłumaczone symultanicznie.

Spotkanie prowadziła Anna Wrzesińska, koordynator ds. kontaktów zagranicznych. Pozdrowienia od organizatorów przekazał Enrico Triebel. Zaprezentowano także film, w którym krótkimi refleksjami na temat hasła podzieliły się osoby z Polski i z Niemiec.

Rozważania wygłosili ks. Birgit Hamrich z Frankfurtu i ks. Michał Makula z Łodzi. Ks. Hamrich zwróciła uwagę, że tegoroczne Ekumeniczne Dni Kościoła różnią się od poprzednich. Ze względu na pandemię zmieniło się także funkcjonowanie Kościołów, parafii i ludzi. W tych okolicznościach rozważany jest tekst o nakarmieniu pięciu tysięcy i słyszymy pytanie, a następnie wezwanie Jezusa: „Ile macie bochenków? Idźcie i zobaczcie!” Słyszymy Jego zachętę do zobaczenia czegoś więcej. „Patrzę: Czym są moje „chleby” i „ryby”? – powiedziała ks. Hamrich. „Jakie są moje mocne strony i zasoby? Czy coś zostało po tych ostatnich miesiącach? I pocieszam się, kiedy czytam, że Jezus, z absurdalnie małej ilości, zaspokaja tęsknotę i głód ludzi! Moja siła jest w rękach Jezusa. Ufam, że to wystarczy. Zwracam uwagę na solidarność ponad granicami dla ludzi z marginesu społecznego. Jak wspólnie, jako Niemcy i Polacy, wspieramy uchodźców i bezdomnych. Jak współpracujące ze sobą Kościoły wspierają ludzi w Indiach, jak bierzemy udział w tym, co porusza nas jako Kościół i jako jednostki. Patrzę i widzę kościoły, które są puste i zamknięte i patrzę jeszcze raz uważniej, jak Bóg wprowadza się do domów, zajmuje miejsce przy kuchennych stołach i w salonach. Jak konfirmanci uczestniczą w nabożeństwie poprzez zoom z rodzicami, jak ludzie modlą się razem – ponad strefami czasowymi i barierami językowymi. I widzę też, jak tęsknota za spotkaniami poza ekranem rośnie, a siły coraz bardziej maleją”.

Ks. Hamrich nawiązała też do słów ks. Dietricha Bonhoeffera, protestanckiego teologa, który został stracony przez nazistów na kilka dni przed końcem wojny: „Wierzę, że Bóg chce nam dać tyle siły oporu, ile potrzebujemy w każdej przeciwności!”. Z nadzieją zakończyła rozważanie: „Drodzy bracia i siostry, przyglądam się uważniej: na horyzoncie widać światło w tunelu! Chcę razem z Tobą ufać, że Bóg może sprawić tak wiele dobra z tego, co mamy! Chociaż mamy niewiele. On nam ufa, że to zrobimy! To jest jak cud! Amen”.

Ks. Michał Makula podzielił się pozytywną refleksją na temat Dni Kościoła i również zauważył, że sytuacja w jakiej w tym roku odbywa się spotkanie bardzo je odróżnia. Mówiąc o tekście biblijnym związanym z hasłem Kirchentagu podkreślił: „Zobacz… Jedna z interpretacji cudu nakarmienia 5000 ludzi, która jest mi bardzo bliska, dotyczy właśnie owego „zobacz”. Otóż ta interpretacja mówi, że w momencie w którym Jezus chciał nakarmić 5000 ludzi 5 chlebami i dwoma rybami, zdarzył się cud, tzn, ludzi którzy mieli ze sobą prowiant, zobaczyli tych, którzy nic ze sobą nie mieli i podzielili się. Jezus dał to co miał i inni też dali to co mieli. Nikt nie miał za mało, ani nikt nie zmarnował pożywienia. Tak jak w historii wyjścia ludu izraelskiego z Egiptu na pustyni. Bóg karmił lud manną i przepiórkami i nikt nie miał nadmiaru, ani nie cierpiał braku. To dzieje się w spotkaniu z Jezusem. Gdy spotykasz Jezusa, to musisz „zobaczyć”. Nie da się przejść obok drugiego człowieka obojętnie, ciesząc się, że mam zapas wszelkich dóbr, więc na pewno przeżyję, a siostra, czy brat mnie nie interesują. Chrystus daje to co ma, błogosławi, a moją odpowiedzią ma być uczynienie tego samego. Tak, my też możemy dzisiaj powtórzyć cud, który wydarzył się nad Jeziorem Galilejskim.

Ks. Makula odniósł słowa Jezusa do sytuacji związanej z pandemią i powiedział: „Zobacz”… Żyjemy w czasie, który nie jest łatwy. Oczywiście w pierwszej kolejności martwimy się o zdrowie i życie. Jednak wiemy, że ludzie zaczynają tracić pracę. Pojawia się lęk o domy i mieszkania, gdyż wielu nie mogących zarabiać, nie jest w stanie spłacać zaciągniętych kredytów. Rozwarstwienie społeczne staje się coraz większe. Takie są skutki pandemii i lock downu.  Myślę, że dzisiaj w szczególny sposób odczytujemy tą Ewangelię i hasło tegorocznego Kirchentegu. „Zobacz”. Nie bądź obojętny. Pomóż. Podziel się. To jest dzisiejsza Ewangelia, którą możemy i powinniśmy głosić Światu. Amen”.

Rozważanie ks. Birgit Hamrich

Rozważanie ks. Michał Makula

Po rozważaniach uczestnicy spotkania z Polski i Niemiec zostali zaproszeni do własnej refleksji przy dźwiękach utworu Beaty Bednarz „Pieśń błogosławieństw” pochodzącego z płyty „Wniebowzięci” wydanej przez Wydawnictwo Warto.

Spotkanie zakończyło się modlitwą ekumeniczną, w której wzięli udział przedstawiciele różnych Kościołów z Polski i Niemiec: ks. dr Grzegorz Giemza (Polska Rada Ekumeniczna), dr Ewa Jóźwiak (Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce), ks. Christian Moritz (Kościół Ewangelicki Berlina, Brandenburgii i śląskich Górnych Łużyc), dr Joanna Barcik (Kościół Rzymskokatolicki w Polsce), dyr Wanda Falk (Diakonia Polska).

Teksty modlitw

Podsumowanie wydarzenia w formie notatki graficznej przedstawiła Joanna Rzońca z Akademii Kreanikacji.

Notatka graficzna w pdf

O Ekumenicznych Dniach Kościoła w Zwiastunie Ewangelickim