3. Ekumeniczne Dni Kościoła we Frankfurcie nad Menem

3. Ekumeniczne Dni Kościoła (Ekumeniczny Kirchentag) we Frankfurcie nad Menem wytyczają nowe ścieżki.

Ekumeniczne Dni Kościoła we Frankfurcie, zaplanowane od 13 do 16 maja 2021 r., będą inne – skoncentrowane jeśli chodzi o program, rozproszone ze względu na różnorodne miejsca wydarzeń i wirtualne.

W związku z pandemią koronawirusa Dni Kościoła nie mogą się odbyć jako wydarzenie masowe. Goście zagraniczni nie będą mogli przyjechać do Frankfurtu nad Menem, żeby wziąć udział w spotkaniu. Jednak ci, którzy chcieliby w nim uczestniczyć wirtualnie, będą mogli się wkrótce zarejestrować. Nabożeństwa na rozpoczęcie i zakończenie będą transmitowane. Ponadto w sieci będzie można dyskutować i wymieniać poglądy na temat aktualnych wyzwań, podejmując z chrześcijańskiej perspektywy tematy dotyczące wiary, społeczeństwa, zrównoważonego rozwoju czy gospodarki.

„Zobacz” – hasło trzecich Ekumenicznych Dni Kościoła – opiera się na fragmencie z Ewangelii Marka 6, 38) i wzywa nas do działania i odpowiedzialności.

W związku z pandemią koronawirusa na pierwszy plan wysuną się nowe pytania i wyzwania. Dyskusja będzie miała charakter publiczny i partycypacyjny. Nie zabraknie też kontrowersyjnych tematów. Co trzyma nasze społeczeństwa razem? Na ile zrównoważony jest nasz system gospodarczy? Czy środowisko można jeszcze uratować? Jak zmieniają się Kościoły i nasz sposób przeżywania wiary chrześcijańskiej? Zachowana zostanie unikalna mieszanka programu społeczno-politycznego, duchowego i kulturalnego. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zapraszamy na stronę www.oekt.de/en

Prof. dr Thomas Sternberg, przewodniczący 3. Ekumenicznych Dni Kościoła, jasno wyraża nadzieję na silny ekumeniczny sygnał związany z medialnym przekazem programu: „Ponieważ ludzie nie mogą przyjechać do Frankfurtu, 3. Ekumeniczne Dni Kościoła przyjeżdżają do ich domów. Zapraszamy wszystkich do przeżywania i uczestniczenia w Dniach Kościoła w swojej parafii, organizacji, czy w kręgu przyjaciół. „Zobacz” (Mk 6, 38) to coś więcej niż oglądanie na ekranie. Kreatywne formy wspólnego przeżywania wiary mogą być realizowane lokalnie przez wiernych różnych wyznań. Przede wszystkim, nabożeństwa mogą być organizowane przez lokalne parafie. W ten sposób w maju 2021 roku będziemy mogli wspólnie doświadczyć ekumenicznego bogactwa. Ponadto już teraz planujemy, aby Katolickie Dni Kościoła 2022 i Ewangelickie Dni Kościoła 2023 były jeszcze bardziej ekumeniczne.”

Podczas Ekumenicznych Dni Kościoła planowane są również wydarzenia przygotowane przez m.in. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP oraz Polską Radę Ekumeniczną.

13 maja

1) Prawa Człowieka – zagrożona wolność – kurcząca się przestrzeń i nasza chrześcijańska odpowiedź

Kościół Ewangelicki Hesji i Nassau organizuje dyskusję pt. Prawa Człowieka – zagrożona wolność – kurcząca się przestrzeń i nasza chrześcijańska odpowiedź.
Dyskusja online odbędzie się w czwartek 13 maja od godz. 13.00 do godz. 15.30.

Uczestniczyć w niej będzie Zofia Niemczyk, studentka teologii ewangelickiej w Chrześcijanskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Na wydarzenie konieczna jest rejestracja do 7 maja br. pod linkiem http://kurzelinks.de/HumanRights.

2) Impuls na rozpoczęcie Ekumenicznych Dni Kościoła

13 maja o godz. 18.30 na rozpoczęcie Ekumenicznych Dni Kościoła we Franfurcie, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP organizuje spotkanie online tematycznie związane z hasłem przewodnim Ökumenischer Kirchentag „Zobacz”.

Refleksjąmi na temat hasła podzielą się osoby z Polski i z Niemiec. Krótkie rozważania wygłoszą ks. Birgit Hamrich z Frankfurtu i ks. Michał Makula z Łodzi. Spotkanie zakończy się modlitwą ekumeniczną, w której wezmą udział przedstawiciele różnych Kościołów z Polski i Niemiec. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

Zapraszamy pod linkiem: https://zoom.us/j/94443340618?pwd=WVlwbTlSdXB0ZXgyZVYzZXhDT216UT09

Meeting ID: 944 4334 0618
Passcode: 313460

Informacje dotyczące tłumaczenia:
1. Aby uczestniczyć w spotkaniu należy się połączyć z Zoomem z komputera, nie telefonu komórkowego, w telefonach funkcja tłumaczenia jest niedostępna.
2. Na spotkanie należy wejść na spotkanie przez aplikację Zoom, nie przez przeglądarkę, w wersji na przeglądarkę funkcja tłumaczenia jest niedostępna. Aplikację można ściągnąć ze strony zoom.us W prawym górnym roku w menu Resources trzeba wybrać „Download Zoom Client” i ściągnąć „Zoom Client for Meeting
3. Potrzebna jest aktualna wersja Zooma, najbezpieczniej po prostu ściągnąć aplikację ze strony zoom.us i zainstalować, wtedy mamy pewność, że jest aktualna.
4. Zoom z funkcją tłumaczenia jest dostępny tylko w systemach operacyjnych Windows i iOS, tzn. nie będzie działał na Linuxie.

15 maja

3) Być eko – jak zachęcać w Kościołach?

15 maja o godz. 11:00 Polska Rada Ekumeniczna zaprasza na webinar „Być eko – jak zachęcać w Kościołach”. Będzie on poświęcony promocji bycia eko w Kościele. Chcemy ukazać, w jaki sposób motywujemy w Kościele do postaw ekologicznych, jakie mamy pomysły, by zachęcić parafie, parafian i struktury kościelne do działań proekologicznych. Będzie to wymiana doświadczeń Kościołów w Polsce i Niemczech. W dyskusji panelowej udział wezmą przedstawiciele Kościołów ewangelickich i rzymskokatolickiego z obu krajów.
Webinar odbędzie się na platformie Zoom. Będzie tłumaczony symultanicznie na język polski i niemiecki. Zapraszamy do udziału!
Meeting ID: 873 3185 6343
Passcode: 626420