3. Zjazd Młodych Dorosłych 20+

Spotkanie w Wiśle Jaworniku.

W dniach 26-28 kwietnia, na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wiśle Jaworniku odbył się już 3. Zjazd Młodych Dorosłych 20+, w którym udział wzięło łącznie prawie 80 osób. Tematem zjazdu były trzy słowa – Przetrwasz, Wytrwasz, Trwasz?

Pierwszym elementem zjazdu było powitanie uczestników przez organizatorów, a także ks. Mateusz Mendroch, który przekazał nam pozdrowienia od bp Adriana Korczago. Reszta dnia upłynęła na poznawaniu się już tradycyjnie w wężyku – twarzą w twarz, a także na integracji przy planszówkach, co jak zwykle przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych.

Sobota jako najaktywniejszy dzień całego zjazdu rozpoczęła się od wykładu na temat „Jak to wszystko przetrwać?”, który w sposób bardzo ciekawy, a czasem także żartobliwy, przedstawił ks. Marcin Podżorski. Teraz już wiemy, że najważniejsze to trwać w Bogu, niezależnie od tego, czy jesteśmy w kryzysie, czy już po nim, bo tylko to da nam siłę do pokonywania kolejnych kryzysów, które prędzej, czy później na pewno przyjdą. Zaraz po krótkiej przerwie odbył się drugi wykład: „Jak poradzić sobie z kryzysem?”, który poprowadziła pani psycholog Ula Czudek. Podsumowując można stwierdzić, że najważniejsze to czerpać z tego, co dał nam Bóg, czyli z obecności drugiego człowieka. Po wspólnym obiedzie nadszedł czas na pracę z Biblią, podczas której wszyscy uczestnicy w mniejszych podgrupach odpowiadali na pytania, skąd się bierze kryzys, czy jest on Bożą wolą i czego ma nas uczyć. Oprócz tego uczestnicy mogli również zastanowić się jakie rozwiązania na codzienne problemy daje nam Słowo Boże. Po krótkim wspólnym podsumowaniu wszyscy udali się na wcześniej wybrane przez siebie warsztaty. W tym roku było ich aż 7 do wyboru, między innymi szycie od podstaw workoplecaków, warsztaty elektroniczne z lutowaniem własnego czujnika wilgotności gleby, wyplatanie makramowych worków na butelki, zajęcia wokalne z naszym zespołem, czy też warsztat o tym, jak prowadzić biznes w kryzysie. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z robienia oscypków, których mogliśmy spróbować podczas kolacji oraz pieczenie prawdziwego kołocza, który był głównym elementem niedzielnego poczęstunku. Zwieńczeniem sobotniego dnia był Wieczór Uwielbienia poprowadzony przez zebrany specjalnie na tę okazję zespół. Jednak i to nie był jeszcze koniec, ponieważ w planach mieliśmy jeszcze nocne wyjście w góry i tym sposobem o północy weszliśmy na szczyt Soczów.

W niedzielę odbyło się rodzinne nabożeństwo, które poprowadził ks.  proboszcz Marcin Podżorski, kazanie wygłosił praktykant parafii w Katowicach – Konrad Indeka. Całość poprowadził nasz zespół muzyczno-wokalny, a także dzieci z parafii w Jaworniku. Po nabożeństwie mieliśmy jeszcze wspólny czas na zjedzenie warsztatowego kołocza, dokończenie nieskończonych rozmów i partii gier, a także na rozmowy duszpasterskie, teologiczne i wspólne modlitwy.

Mamy nadzieję, że ten czas pozostanie w pamięci uczestników na długo, a Boże Słowo będzie nas zawsze prowadziło.

tekst: Aneta Spendel
zdjęcia: Mateusz Sikora