
375-lecie parafii w Węgrowie
Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Węgrowie świętowała wyjątkowy jubileusz – 375-lecie swojego istnienia. To jedna z najstarszych parafii luterańskich na ziemiach polskich, której początki sięgają 1650 roku, gdy książę Bogusław Radziwiłł nadał miastu przywilej wolności religijnej i powołał do życia parafię ewangelicko-augsburską, mianując pierwszym duchownym ks. Jonasa Columbusa. Już wcześniej w Węgrowie obecni byli zarówno ewangelicy reformowani, jak i luteranie, ale dopiero utworzenie parafii dało im formalne ramy organizacyjne.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się nabożeństwem spowiednio-komunijnym w zabytkowym, modrzewiowym kościele z 1679 roku usytuowanym na cmentarzu ewangelickim. Liturgię prowadzili m.in. zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec, zwierzchnik diecezji warszawskiej bp Jan Cieślar, zwierzchnik Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ukrainie bp Pavlo Shvarts, proboszcz węgrowski ks. dr Grzegorz Giemza, ks. Małgorzata Gaś (Parafia Świętej Trójcy w Warszawie), ks. dr Dariusz Chwastek (Parafia Wniebowstąpienia w Warszawie), ks. Bogdan Wawrzeczko (Parafia Opatrzności Bożej w Zgierzu, proboszcz węgrowski w latach 2006-2016), ks. Ewa Jóźwiak (Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce).
Kazanie na tekst z Księgi Izajasza 55, 6-11 wygłosił bp Jerzy Samiec. W swoim rozważaniu odniósł się do historii węgrowskiej parafii i nawiązał do pozornego paradoksu, w którym należy wzywać Boga dopóki jest blisko, choć nie oznacza to, że jest On daleko. Jak podkreślił bp Samiec to człowiek może się oddalić od Boga, zajęty doczesnym życiem i planowaniem bieżących spraw. Tymczasem Bóg jest gotowy do wysłuchania człowieka. Ludzie w zabieganiu nie pamiętają o Bogu i zwracają się do niego, gdy spotyka ich coś trudnego. Apelował o to, by nie zwlekać i poszukać Bożego prowadzenia niezwłocznie, gdyż nie znamy dnia i godziny. Dlatego tak ważne jest, by z wiarą i nadzieją zaufać Bogu i uwierzyć w Jego prowadzenie. Podczas nabożeństwa śpiewały dzieci ze szkółki niedzielnej oraz chór Semper Cantamus z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. Obecni byli też goście ekumeniczni: bp Tadeusz Pikus (biskup senior Diecezja Drohiczyńska), ks. Leszek Gardziński; dziekan (Bazylika w Węgrowie). W modrzewiowym kościele pozdrowienia zebranym przekazała posłanka na Sejm X kadencji Maria Koc. Podkreśliła, że Węgrów zawsze był miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym i doceniła obecność parafii ewangelickiej w dziejach i teraźniejszości miasta. Przy wyjściu z kościoła wszyscy uczestnicy nabożeństwa otrzymali magnesy z kościołem Świętej Trójcy wykonane przez dzieci ze szkółki niedzielnej.
Po nabożeństwie odbył się parafialny piknik, a następnie uroczyste spotkanie jubileuszowe w kościele parafialnym. Uczestnicy mogli wysłuchać pozdrowień gości, koncertu chóru Semper Cantamus z Parafii Świętej Trójcy w Warszawie oraz mini-recitalu pianistki i organistki parafialnej Mai Rumockiej.
Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. Gospodarczych i Energii, Mariusz Rukat przekazał węgrowskiemu proboszczowi i kurator Rady Parafialnej Elżbiecie Kontosz medal dla parafii za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. W imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego list gratulacyjny oraz symboliczny dar – obrus kościelny – przekazał Przewodniczący Rady Powiatu Bogusław Szymański, dziękując parafii za jej wkład w życie duchowe, społeczne i kulturalne regionu. Pozdrowienia i kopię obrazu z kościołem Świętej Trójcy w Węgrowie, którego oryginał wisi w jego gabinecie przekazał burmistrz Węgrowa Paweł Marchela. Sytuację Kościoła w czasie wojny w Ukrainie przedstawił bp Pavlo Shvarts, a Aniela Wawrzeczko z Open Doors opowiedziała o sytuacji chrześcijan w Brunei i Malezji. Przemawiający goście otrzymali od proboszcza obraz z kościołem Świętej Trójcy wykonany przez parafiankę Heleną Janowską-Kruszczuk.
Podczas uroczystości byli też obecni: Starosta Powiatu Węgrowskiego Ewa Besztak, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Beata Gashi, dyrektor biblioteki Miejskiej dr Małgorzata Rospara, dyrektor Generalna Diakonii Polskiej Wanda Falk, Iga Zalisz dyrektor generalna Towarzystwa Biblijnego w Polsce, prezeska zarządu Fundacji LWF dr Iwona Baraniec, s. Aniela Kawulok (Diakonat ”Eben-Ezer”), Eliza Czapska z Muzeum na Zamku w Liwie i kapł. M. Łatysław Ratajczyk (Parafia Starokatolicka Mariawitów) oraz parafianie węgrowscy w tym najstarsza z nich. Równolegle z programem w kościele odbywały się zajęcia dla dzieci: spektakl „Emanuel” Teatru Dobrego Serca i warsztaty oraz zabawy.
Trochę historii (szerzej na stronie parafii)
Parafia w Węgrowie odegrała historyczną rolę nie tylko lokalnie – w czasach, gdy w Księstwie Mazowieckim (na mocy dekretu z 1525 r.) zakazano budowy ewangelickich kościołów w miastach, ale również w Warszawie. To właśnie Węgrów stał się duchowym centrum dla stołecznych ewangelików. Przez ponad sto lat parafia węgrowska sprawowała zwierzchnictwo nad warszawską, która była jej filiałem. Niełatwe były czasy powojenne – parafię obsługiwali duchowni z Warszawy, a mimo trudnych warunków lokalna wspólnota działała aktywnie. Dzięki inicjatywie ks. Karola Messerschmidta, powstał Ewangelicki Dom Opieki „Sarepta”. W 1961 przybyła do Węgrowa siostra diakonisa Zuzanna Lazar, a rok później kolejne siostry. W 1960 na łamach Strażnicy Ewangelicznej ukazała się odezwa skierowana do rodzin ewangelickich, zachęcająca ich do osiedlenia się w Węgrowie. Na zaproszenie odpowiedziało pięć rodzin pochodzących z Mazur, Pomorza Zachodniego i Śląska, które zamieszkały w mieście. Placówka funkcjonowała do 2016 roku. Ostatnią diakonisą prowadzącą dom była s. Aniela Kawulok. Na początku XXI wieku wybudowano nową plebanię. Obecnie parafia, pod przewodnictwem ks. dr. Grzegorza Giemzy, angażuje się m.in. w pomoc uchodźcom z Ukrainy, kontynuując tradycję otwartości i zaangażowania w życie społeczne i charytatywne. Obchody jubileuszowe stały się okazją do wdzięczności za bogatą historię parafii, wspólnego świętowania oraz refleksji nad duchowym dziedzictwem i przyszłością wspólnoty.
Obszerna relacja zdjęciowa ze strony internetowej parafii węgrowskiej.