Apel o pomoc potrzebującym z obozu Moria

Konsystorz ogłasza zbiórkę.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce ogłasza rozpoczęcie zbiórki środków na pomoc osobom z obozu Moria na wyspie Lesbos, który spłonął na początku września. Ostatni dobytek straciło kilkanaście tysięcy uchodźców, w tym wiele dzieci.

 

Przeżywamy kryzys spowodowany eskalacją pandemii i skutkami gospodarczymi wprowadzonych obostrzeń, ale nawet w tak ciężkim czasie nie powinniśmy rezygnować z pomocy innym. Prosimy o wspólne wyciągnięcie rąk do tych, którzy mierzą się nie tylko z koronawirusem – stracili cały dobytek i szansę na przetrwanie.

 

Konsystorz na ostatnim posiedzeniu zdecydował o przeznaczeniu 10 tys. złotych ze środków Kościoła na wsparcie projektów pomocowych na rzecz osób z obozu Moria. Zachęcamy do przekazywania datków na ten cel przez dotypay oraz bezpośrednio na rachunki bankowe Kościoła. Parafie również mogą włączyć się w akcję i na podstawie uchwał Rad Parafialnych przekazać środki.

 

Zbiórka potrwa do poniedziałku 30 listopada 2020 roku. Ważne, aby w tytule przelewu wpisać słowo „MORIA”.   

 

CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!  

https://bik.luteranie.pl/pl/darowizny.html

 

Za każdy dar serdecznie dziękujemy.

 

Pieniądze przekazane zostaną Kościołowi Ewangelickiemu Hesji-Nassau, który jest naszym partnerskim Kościołem i prowadzi szeroko zakrojoną działalność pomocową na wyspie Lesbos, m.in. w ramach inicjatywy Lesvossolidarity. Przypominamy, że w połowie września Biskup Jerzy Samiec w uzgodnieniu z Konsystorzem, Radą Synodalną i Konferencją Biskupów wyraził poparcie dla apelu Polskiego Forum Migracyjnego, które domagało się zdecydowanych działań polskich władz na rzecz pomocy dzieciom ze spalonego obozu Moria.

 

„Poruszeni apelem, kierując się poczuciem odpowiedzialności i miłości do człowieka w każdej jego sytuacji życiowej zachęcamy adresatów Apelu do podjęcia konkretnych działań i współpracy z Polskim Forum Migracyjnym i innymi organizacjami w celu udzielenia rzeczywistej pomocy potrzebującym dzieciom. Wierzymy, że w Polsce wspólnie możemy zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo” – czytamy w tym liście.

 

GDZIE TRAFI TWOJA POMOC?

 

Obóz Pikpa położony jest w pobliżu stolicy wyspy Mytilini na Lesbos i oferuje bezpieczne miejsce, opiekę medyczną, możliwości edukacyjne i spotkania dla około 130 osób. Obóz Pikpa został założony w 2012 roku przez miejscowych, greckich mieszkańców Lesbos. Grupa ta nadała sobie nazwę „Lesvossdolidarity” w 2015 roku i do dziś pracuje wyłącznie dzięki wolontariuszom i darowiznom. Lesvossolidarity prowadzi dwa inne projekty na wyspie oprócz Camp Pikpa. Obóz Pikpa jest przeznaczony w szczególności dla szczególnie wrażliwych uchodźców: dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, chorych, osób starszych. Na przestrzeni lat Pikpa była w stanie pomóc ponad 30000 uchodźców. Wiele z nich pochodziło z obozów Moria lub Kara Tepe. Po pożarze Morii we wrześniu 2020 roku, dzieci i (samotne) kobiety z dziećmi, osoby starsze i chore mogły być zabrane do Pikpy. Obóz był w stanie bardzo szybko zareagować na medyczne wyzwania zw. z koronawirusem. Przepisy higieniczne i współpraca z lokalnym szpitalem sprawiają, że jest jednym z niewielu miejsc na całym Morzu Egejskim, gdzie uchodźcy są przyjmowani w sposób humanitarny. Obecnie rząd grecki i jego Ministerstwo Migracji prowadzą politykę zaprzestania wszelkiej działalności organizacji pozarządowych na Wyspach Egejskich.

 

Nowy obóz Moria znajduje się bezpośrednio nad morzem i przebywa tam ponad 7000 osób. Już teraz przecieka 80 namiotów, a nadchodzi zima.  Dlatego takie miejsca jak Pikpa są pilnie potrzebne, aby zapewnić bezpieczeństwo najsłabszym. Ze względu na brak alternatywnych lokalizacji dla tych wrażliwych grup i z powodu międzynarodowych protestów, Lesvossolidarity ma słowną obietnicę greckiego rządu, że obóz pozostanie otwarty do wiosny. Darowizny trafiają bezpośrednio do Lesvossolidarity, aby wesprzeć pracę obozu Pikpa.

 

Interesujesz się sytuacją na Lesbos? Odwiedź te strony:

 

https://lesvossolidarity.org/en/

 

https://forummigracyjne.org/

 

https://www.zentrum-oekumene.de/de/oekumene/aktuelles/detailseite/nach-der-katastrophe-im-lager-moria-solidaritaet-mit-den-gefluechteten-auf-lesbos/

 

https://www.ekhn.de/aktuell/detailmagazin/news/moria-kirchen-rufen-zu-spenden-auf-10000-euro-soforthilfe.html

 

https://www.ekhn.de/aktuell/detailmagazin/news/pikpa-vor-dem-aus.html

 

https://www.ekhn.de/aktuell/detailmagazin/news/sorge-um-zwei-lager-fuer-besonders-gefaehrdete-gefluechtete-auf-lesbos-1.html