ChOT czyli młodzi w świecie wiary i technologii

Po przerwie odbył się Chrześcijański Obóz Technologiczny.

W dniach 1-7 lutego w Wiśle Czarnem odbył się, po czteroletniej przerwie, Chrześcijański Obóz Technologiczny (ChOT) 2024, który zgromadził młodych pasjonatów nowych technologii.
Obóz organizowany przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Wiśle-Czarnem we współpracy z #mlodziluteranie i Ewangelickim Duszpasterstwem Wojskowym, nie tylko oferował warsztaty praktyczne z dziedziny stolarstwa, modelarstwa kolejowego czy druku 3D, ale także umożliwiał wspólne pogłębianie wiary i spędzanie czasu podczas gier, zabaw, wycieczek i spacerów. Dzięki doskonałemu przygotowaniu i wyposażeniu szkoły w Wiśle Czarnem właśnie na miejscu odbywały się zajęcia warsztatowe. Kadrę obozu stanowili: Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska (kierowniczka), Rafał Gabryś (wychowawca i instruktor), ks. Marek Michalik (duszpasterz i instruktor), Marek Watut (wychowawca).

Podczas warsztatów druku 3D, uczestnicy pod okiem Rafała Gabrysia mieli okazję zgłębić tajniki obsługi drukarki 3D, projektowania oraz tworzenia unikatowych przedmiotów. Okazało się też, że dzięki drukowi 3D można np. uzupełniać brakujące elementy gier takich jak „Piłkarzyki” czy też tworzyć materiały, które mogą się przydać podczas zajęć grupowych.

Warsztaty stolarskie, prowadzone przez doświadczonego stolarza Piotra Bujoka, stanowiły doskonałą okazję do pracy z różnorodnymi narzędziami stolarskimi i przyniosły rezultat w postaci umeblowanego warsztatu. Natomiast pasjonaci modelarstwa kolejowego pod okiem ks. Marka Michalika mogli wcielić się w rolę projektantów i tworzyć modelowe dioramy z wykorzystaniem różnorodnych technik oraz nowoczesnych narzędzi, takich jak chociażby drukarki 3D. Jednym z elementów warsztatów była hybrydowa sesja warsztatów modelarstwa prowadzona przez Leszka Lewińskiego z PMMH0.pl. Prowadzący był w Redzie i z powodzeniem prowadził warsztaty w Czarnem.

Ponadto podczas obozu, dzięki uprzejmości Stanisława Głowackiego z Modelarni Delfin, dostępny był tor do trialu RC. Trial polega na pokonywaniu różnego rodzaju przeszkód przy wykorzystaniu modeli samochodów, które są przystosowane do powolnej i precyzyjnej jazdy w trudnym terenie.

Jednak ChOT nie był jedynie miejscem nauki technologicznych nowinek. Dzięki porannym i wieczornym spotkaniom, młodzież mogła poznawać historie biblijne i pogłębiać swoją wiarę.  Metody Godly Play i bibliolog umożliwiały młodym odkrywanie własnej duchowności, zachęcały do refleksji nad własną wiarą i relacją z Bogiem oraz pozwalały wyrażać przemyślenia i emocje związane z tekstem Pisma Świętego. Prowadziła je Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska. Wieczorne spotkania prowadzili: Katarzyna Wesner-Macura, ks. Marcin Podżorski, ks. Marek Michalik i Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska. Tematem przewodnim spotkań była nadzieja, bo rok 2024 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jest Rokiem Nadziei. W niedzielę dzieci i młodzież uczestniczyły w nabożeństwie w kościele w Wiśle Czarnem.

Pomimo braku śniegu, odbyły się też aktywności na świeżym powietrzu. Spacery i wyjścia w góry integrowały grupę i pozwoliły na odkrywanie piękna otaczającej przyrody.  Podczas gry w diskgolfa (w Wiśle Czarnem znajduje się specjalnie wydzielony i oznaczony na ten cel teren) uczestnicy mieli okazję wykazać się precyzją i zręcznością. Nie mogło także zabraknąć tradycyjnego kuligu, tym razem na wozach, zakończonego pieczeniem kiełbasek i wspólnym czasem w ciepłej atmosferze góralskiej chaty.

Chrześcijański Obóz Technologiczny 2024 nie tylko dostarczył młodym uczestnikom niezapomnianych doświadczeń technologicznych i rozwinął ich kreatywność, ale także uświadomił im znaczenie wiary w życiu, siłę wspólnoty, integracji, wzajemnego wsparcia oraz radości płynącej z odkrywania nowych pasji.

zdj. ks. Marek Michalik, Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Marek Watut.