Diecezjalny zjazd chórów w Łodzi

28 maja br., w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi odbył się pierwszy, po pandemicznej przerwie, Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Warszawskiej.

Na Zjazd przybyło ponad 70 chórzystek i chórzystów z: Kielc, Lublina, Łodzi, Ozorkowa, Radomia i Zgierza! Uczestników przywitali: p. Karol Werner – Kurator Diecezji oraz ks. Michał Makula – Proboszcz łódzkiej parafii. Celem tegorocznego spotkania (po tak długiej przerwie od ostatniego Zjazdu w Węgrowie, w 2019 r.) była przede wszystkim integracja uczestników. Stąd Diecezjalna Komisja ds. muzyki w osobie p. Emilii Dziubińskiej, jak i gospodarze zjazdu pod kierownictwem p. Adama Świderskiego przygotowali bogaty program Zjazdu.

Diecezjalny Zjazd Chórów zakończył się uroczystym koncertem w kościele św. Mateusza w Łodzi, o godz. 16:00, prowadzonym przez p. Emilię Dziubińską, podczas którego symbolicznym momentem –  jedności z cierpiącym narodem ukraińskim – było wspólne wykonanie przez wszystkie chóry pieśni: „Молитва за Україну” („Modlitwa dla Ukrainy”- muz. Mykoła Łysenko, Ołeksander Konyskiy). Koncert zakończył ks. bp Jan Cieślar, Biskup Diecezji, dziękując artystom oraz wręczając pamiątkowe dyplomy. Kolejny Zjazd odbędzie się już w przyszłym roku w  Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu.

Zapraszamy do wysłuchania utworu: „Молитва за Україну” (zeskanuj kod QR) oraz do obejrzenia pełnej transmisji z koncertu na kanale YouTube łódzkiej Parafii: „Luteranie w Łodzi”

tekst: ks. Arkadiusz Raszka