Diecezjalny Zjazd Chórów w Toruniu

W dniach 18-19 maja 2019 roku w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu odbył się Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

 

22.05.2019

Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ma od lat dwudniową formułę. W tym roku, na zaproszenie toruńskiej parafii, w sobotni wieczór 18 maja, odbyła się po raz pierwszy w kościele edycja Nocy Muzeów. Jej uczestnikami stali się także chórzyści z terenu całej Diecezji, którzy swoim śpiewem wzbogacili to wieczorne spotkanie przybliżające mieszkańcom Torunia i turystom historię i podstawowe zasady Kościoła luterańskiego.
Multimedialna prezentacja przygotowana przez ks. Michała Walukiewicza – proboszcza toruńskiej parafii, film opowiadający o protestanckiej historii miasta i muzyka chóralna, stanowiły o ciekawej formie całego wieczoru.

Poranek niedzieli Cantate to tradycyjne nabożeństwo połączone z koncertem galowym uczestników Zjazdu. Po raz 33. w historii chóry diecezji pomorsko-wielkopolskiej mogły spotkać się, by swoim śpiewem uwielbiać Bożą dobroć. Kościół św. Szczepana, tak jak podczas pierwszego spotkania w 1987 r. (również w Toruniu), wypełnił się do ostatniego miejsca uczestnikami i słuchaczami tegorocznego śpiewaczego święta. Diecezjalny Zjazd Chórów rozpoczął się uroczystym nabożeństwem, podczas którego kazanie wygłosił biskup Diecezji – ks. bp Marcin Hintz. Kaznodzieja zwrócił uwagę na przywilej śpiewu i modlitwy, który powinien towarzyszyć wierzącym nie tylko w świątecznych dniach, ale stanowić fundament naszego codziennego życia zarówno we wszystkich jego dobrych, jak i złych momentach.

Po nabożeństwie swój repertuar zaprezentowały chóry z Torunia, Poznania, Gdańska-Sopotu, Rypina, Piły i Bydgoszczy. Tradycyjnie też, wszystkie połączone chóry, pod dyr. Joanny Tomczak (dyrygentki toruńskiego chóru), wykonały na zakończenie spotkania trzy wspólne pieśni. Wręczenie pamiątkowych dyplomów i słodkich toruńskich upominków zakończyło  tegoroczne spotkanie. Kolejny, XXXIV już Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej odbędzie się za rok w Koninie.

zdjęcia: Sławomir Kołtuński
relacja: ks. Michał Walukiewicz