DobryKompas.pl

Jak przyciągnąć nowych, w tym zagranicznych gości? Jak robić zdjęcia, żeby pokoje gościnne wyglądały zachęcająco? Jakie, z punktu widzenia gości, są plusy i minusy korzystania z parafialnych obiektów noclegowych?

22.03.2019

O tych i innych ciekawych aspektach pracy w branży hotelarskiej rozmawiano w piątek, 15 marca 2019 r. we wrocławskiej Kamienicy pod Aniołami. Spotkanie dotyczyło stworzenia organizacji zrzeszającej obiekty noclegowe działające przy parafiach ewangelickich w Polsce. Zainicjowała je Parafia Ewangelicko-Augsburska Opatrzności Bożej we Wrocławiu, przy której działa jeden z największych obiektów noclegowych w naszym kraju.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wrocławskiej parafii i Kamienicy pod Aniołami, parafii Wang w Karpaczu, Barokowego Zakątka przy Kościele Pokoju w Świdnicy, Domu Gościnnego w Wiśle-Jaworniku, Domu Gościnnego w Mikołajkach oraz konsystorza.
Pierwszą część spotkania poświęcono przedstawieniu idei przedsięwzięcia i prezentacji obiektów noclegowych. Okazało się, że zupełnie inaczej funkcjonują obiekty duże i całoroczne, inaczej małe, ale dość luksusowe, a jeszcze inaczej takie o standardzie turystycznym czy działające jedynie przez 2–3 miesiące w roku. Nie obeszło się także bez elementów humorystycznych. Tym, którzy wzięli udział w miniszkoleniu z przygotowywania oferty, hasło „wyprasowana pościel” na długo zapadnie w pamięć.
W trakcie drugiej części spotkania zapadła decyzja o utworzeniu portalu internetowego DobryKompas.pl i wydawaniu folderu reklamującego noclegi. Ustalono też, że powołana zostanie organizacja, która będzie zrzeszać hotele i mniejsze pensjonaty prowadzone przez Kościół. Tego typu organizacje od dawna działają m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Włoszech. Zawiązanie podobnej w Polsce byłoby bardzo dobrym działaniem marketingowym dla zrzeszonych obiektów. Członkowie organizacji zyskaliby możliwość wspierania siebie nawzajem, szkolenia się, dalszych regularnych spotkań na konferencjach i wymiany cennych doświadczeń.
Podczas tego pierwszego spotkania we Wrocławiu, została zaprezentowana wstępna wersja portalu DobryKompas.pl, który w niedalekiej przyszłości będzie skupiać oferty ewangelickich obiektów noclegowych. W ramach portalu znajdzie się mapa z zaznaczonymi wszystkimi obiektami, które dołączą do tego przedsięwzięcia oraz strony z ich prezentacją.
Głównym zadaniem portalu będzie ułatwienie polskim ewangelikom i sympatykom Kościoła odnalezienie w jednym miejscu wszystkich potrzebnych informacji na temat noclegów przyparafialnych, zarówno tych bardzo kameralnych (2–3 pokoje), jak i większych, mogących zaproponować znacznie szerszy pakiet usług (konferencje, obsługa dużych grup). Portal będzie promować ewangelickie obiekty również na stronach zagranicznych chrześcijańskich organizacji turystycznych.
Kolejne spotkanie zaplanowano na 22 listopada 2019 roku we Wrocławiu.tekst: Daria Stolarska