Druga Ekumeniczna Droga Światła

23 kwietnia br. ulicami Łodzi przeszła Ekumeniczna Droga Światła.

26.04.2019

Procesja wielkanocna rozpoczęła się w kościele ewangelicko-reformowanym, a zakończyła w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza. Droga Światła powstała z inicjatywy rzymskokatolickiego metropolity łódzkiego abpa Grzegorza Rysia i spotkała się z otwartością łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Droga Światła z 14 stacjami wzorowana jest na Drodze Krzyżowej, która miała w Łodzi wymiar ekumeniczny. Zmieniło się to wraz z objęciem metropolii łódzkiej przez abpa Marka Jędraszewskiego. Nowy metropolita, abp Grzegorz Ryś zaproponował środowisku ekumenicznemu w Łodzi wielkanocną Drogę Światła, która odbyła się po raz drugi.
Procesja rozpoczęła się od krótkiego nabożeństwa w kościele ewangelicko-reformowanym. Zebranych powitał ks. Semko P. Koroza, proboszcz parafii, a modlitwę zmówił ks. Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. Wstępne rozważanie wygłosił abp Grzegorz Ryś podkreślając, że trudno mówić dziś o radości paschalnej bez wspomnienia chrześcijan ze Sri Lanki zamordowanych podczas wielkanocnych nabożeństw.
Od kościoła do pierwszej stacji ewangeliarz nieśli biskupi różnych wyznań, a przy stacjach rozważania wygłaszali duchowni różnych wyznań, a także przedstawicielki ekumenicznej wspólnoty Chemin Neuf.
W Ekumenicznej Drodze Krzyżowej uczestniczyli duchowni Kościoła rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, Kościoła ewangelicko-reformowanego, Kościoła metodystycznego, Kościoła polskokatolickiego, Kościoła baptystycznego oraz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Jedno z bardziej poruszających rozważań wygłosił abp Grzegorz Ryś. Rozmyślanie oparte na rozmowie Jezusa z Piotrem, w której Zmartwychwstały zadaje apostołowi trzykrotne pytanie „Czy miłujesz mnie” i po odpowiedziach Piotra mówi: „Paś owieczki moje”. Przytoczony fragment biblijny różnie jest odczytywany w różnych Kościołach, co ma swoje przełożenie na rozumienie autorytetu w Kościele, w tym funkcję, rolę i zasadność papiestwa. Jednak rozważanie abp. Rysia nie dotyczyło kontrowersji teologicznych, ani też ekumenicznego wymiaru papiestwa. Metropolita łódzki zaznaczył, że rozmowa Jezusa z Piotrem to nie jest rozmowa o władzy. – „Jeśli nie chcesz rozmawiać z Jezusem o grzechu, nie bierz w Kościele żadnej władzy. Zniszczysz wszystkich, którzy są grzesznikami jak ty (…) Będziesz pasł siebie, a nie owce. Będziesz traktował wszystkich przedmiotowo.”

Całość zakończyła się w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza. Bodajże po raz pierwszy w kościele tym unosił się zapach kadzidła, które niesiono przed ewangeliarzem i świecą paschalną, na co zwrócił uwagę ks. Michał Makula, proboszcz Parafii, podczas ostatniego rozważania.

Transmisję można obejrzę na FB profilu ekumenizm.pl

źródło: ekumenizm.pl