Ewangelicy dla Ukrainy

Pierwsze ukraińskie rodziny docierają do parafii luterańskich w Polsce.

Po apelu Biskupa Kościoła część parafii luterańskich w Polsce zaczęła organizować wsparcie, zbiórki, przygotowywać miejsca oraz przyjmować osoby z Ukrainy. Przekazujemy dane jakie udało się zgromadzić.

Mieszkania i miejsca noclegowe zaoferowały parafie lub parafianie z Białegostoku, Bytomia Miechowic, Cieszyna, Częstochowy, Dzięgielowa, Gliwic, Golasowic, Kalisza, Karpacza, Kielc, Krakowa, Mikołajek, Mrągowa, Legnicy (we współpracy z parafią w Jaworze), Łodzi, Łowiczu, Opola, Ostródy, Pisza (także miejsce dla osoby niepełnosprawnej), Radomia, Rynu, Sorkwit, Suwałk, Sycowa, Wrocławia (obie wrocławskie parafie), Warszawy (parafia Wniebowstąpienia), Węgrowa, Wisły i Żyrardowa.

Ogólnopolską zbiórkę prowadzi Diakonia Polska, ale wiele parafii gromadzi lokalnie potrzebne rzeczy, środki finansowe, włącza się również w pomoc organizowaną w swoich miejscowościach. 

Już w piątek, 25 lutego pierwsza grupa z Ukrainy przybyła do Centrum Luterańskiego w Warszawie.

Do parafii w Gliwicach dotarła rodzina z dwójką dzieci. Podejmowane są działania, aby przyjąć kolejną.

Parafia w Karpaczu przyjęła mamę z dwojgiem dzieci i organizuje dla nich wsparcie. Parafie w Legnicy i Jaworze połączyły siły, aby przyjąć mamy z dziećmi, które dotarły na miejsce wieczorem w poniedziałek. Mają być kolejne osoby.

Trzy rodziny dojechały już do parafii w Łodzi i znalazły miejsce w pokojach gościnnych. Ma przybyć jeszcze jedna rodzina. 

Parafia w Miechowicach przyjęła rodzinę z pięciorgiem dzieci i jeszcze trzy kolejne osoby. W Opolu dzięki lokalnej parafii ewangelickiej schronienie znalazło 13 osób.

W Piszu parafia oddała dla uchodźców Apartament Pastorówka w domu parafialnym. Zamieszka w nim mama z dwójką dzieci, a potem kolejna rodzina.

Parafia w Sycowie od trzech tygodni jest w kontakcie z ewangelikami z Charkowa i Odessy. We współpracy mieszkańcami Sycowa udało się wyposażyć pomieszczenia w parafii i przygotować 36 miejsc. Pierwsze mamy z dziećmi już dotarły, wkrótce przyjadą też osoby z Charkowa.

Parafia w Wieszczętach przyjęła 9 osób z Ukrainy, zorganizowała potrzebne rzeczy typu kołdry, ręczniki, talerze i żywność.

Parafia we Wrocławiu pomaga swoim pracownikom i wolontariuszom sprowadzić rodziny z Ukrainy. Pierwsze osoby dotarły do parafii. Wrocławianie mają również kontakt z ewangelikami z Charkowa.

Dalsze informacje na stronie będą uzupełniane.