Finał konkursu SOLA SCRIPTURA 2019

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura” 2018/2019 odbył się 23 marca 2019 roku w Bielsku-Białej.

25.03.2019

Już po raz dwunasty młodzi ludzie z różnych części Polski spotkali się na Bielskim Syjonie. W tym roku młodzież poznawała fragmenty z 1. Księgi Mojżeszowej m.in. historie stworzenia świata, dzieje Noego, Abrahama, Izaaka, Jakuba i Józefa oraz ich rodzin.

Do finału zakwalifikowało się 109 uczestników z pięciu diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Konkurs miał też wymiar ekumeniczny, ponieważ brali w nim udział także przedstawiciele z: Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, Kościoła Wolnych Chrześcijan, Kościoła Adwentystów, Kościoła Chrześcijan Baptystów.

Uczestników przywitał ks. Jerzy Below, dyrektor Wydawnictwa Augustana, które jest organizatorem konkursu. Podziękował opiekunom, katechetom, księżom za wysiłek, zaangażowanie i motywowanie swoich uczniów do czytania Biblii oraz rodzicom i dziadkom, którzy wspierają i pomagają swoim dzieciom. Następnie 109 uczestników przystąpiło do odpowiadania na 25 pytań.

W trakcie gdy komisja konkursowa sprawdzała pracę przygotowano specjalny program dla uczestników oraz ich opiekunów. W pierwszej części wysłuchali prelekcję o działalności Towarzystwa Biblijnego w Polsce, którą przedstawiła dyrektor TB Małgorzata Platajs. Później obejrzeli film Felix – opowieść o pasji, wierze w marzenie, ale przede wszystkim o trudnych czasem relacjach między rodzicami a dziećmi.

Po sprawdzeniu prac, wydrukowaniu dyplomów i przygotowaniu nagród można było ogłosić wyniki wręczyć nagrody. Nagrody za miejsca od piątego do pierwszego wręczali biskup Kościoła Jerzy Samiec, biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago bp Marian Niemiec oraz Małgorzata Platajs. W zakończeniu wziął udział także Marek Cieślar ze Szkoły Biblijnej w Dzięgielowie, która przygotowała specjalną możliwość dla finalistów „Sola Scriptura”. Uczestnik finał, który będzie chciał uczyć się w Szkole Biblijnej będzie mógł liczyć na dofinansowanie w ramach stypendium im. ks. Adama Podżorksiego.

Po raz szósty przyznano nagrodę dla Superfinalistów, czyli dla osób, które po raz szósty rywalizowały w finale konkursu „Sola Scriptura”. Specjalny dyplom oraz czytnik e-booków otrzymali: Karolina Gomola z Ustronia, Aneta Majer z Orzesza, Artur Markiel z Wodzisławia Śląskiego. Po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną biskupa Kościoła Jerzego Samca – wyróżnienie Megafinalisty, czyli za dziewięciokrotny udział w konkursie odebrały Anna Konieczny z Wisły i Weronika Krauze z Nidzicy.

Głos zabrał także bp Jerzy Samiec, który zachęcał do odkrywania swojego własnego powołania: „Studiowanie Bożego Słowa jest istotne, dlatego że w nim znajdujemy wiele odpowiedzi na pytania, które rodzą się na każdym etapie naszego życia. Modlimy się i szukamy odpowiedzi”.

Wręczanie nagród poszczególnym grupom rozpoczęto od najmłodszych – z klas 1-3 szkoły podstawowej – uczestnikom konkursu plastycznego pt. Bóg opiekuje się światem i człowiekiem (1. Księga Mojżeszowa).

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymywali statuetki oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy oprócz dyplomu, dzięki wsparciu sponsorów, otrzymali Biblię ekumeniczną z ilustracjami oraz koszulki z logo konkursu. W pierwszej grupie zwyciężył Piotr Gałwa z Opola, w drugiej Jadwiga Kasprzak z Lublina, a w grupie szkół ponadpodstawowych Patrycja Mach z Golasowic.

Osoby, które zajęły pierwsze miejsce w 2 i 3 grupie otrzymały także specjalną nagrodę od diecezji katowickiej – wyjazd na wycieczkę śladami Marcina Lutra, która odbędzie się we wrześniu.

Na zakończenie bp Adrian Korczago zmówił modlitwę i udzielił błogosławieństwa.

Wyniki: http://www.augustana.pl/sola_scriptura.html

Więcej zdjęc: http://www.zwiastun.pl/strona_9a895/wydarzenia.html