Grzech i sumienie

Autorzy nowego „Zwiastuna Ewangelickiego” o „niewygodnych” sprawach.

Najnowszy numer „Zwiastuna Ewangelickiego” 9/2021 koncentruje się wokół „niewygodnych”, niechętnie poruszanych współcześnie zagadnień, takich jak grzech i sumienie.

Czy i dzisiaj nie zagraża nam takie myślenie, że musimy na Bożą przychylność sobie zasłużyć? Skoro każdy człowiek ma swoją cenę, to Pana Boga też pewnie mogę przekupić swoim poświęceniem, staraniem, zmianą życia, hojnością, dobrymi uczynkami, swoimi modlitwami, okazywaną pobożnością? –  takie pytania o naszą wiarę i pobożność stawia ks. Łukasz Gaś.

W Roku tożsamości luterańskiej kolejne teksty w rubryce poświęconej temu zagadnieniu. Ks. Zbigniew Obracaj i ks. Piotr Sztwiertnia wyjaśniają, co to znaczy, że jesteśmy wezwani do powszechnego kapłaństwa. Katarzyna Bruzi przypomina o znaczeniu prawości i etosu pracy, a Izabela Główka-Sokołowska wskazuje, dlaczego tak istotne dla luteran powinno być świętowanie Dnia Pańskiego – niedzieli.

Dwunastokrokową podróż w nowej, autorskiej rubryce pod nazwą W stronę uwolnienia proponuje ks. Bogdan Wawrzeczko, który pisze: Wszyscy jesteśmy Wspólnotą Anonimowych Grzeszników (…) proponuję duchowy program, który jest, w moim odczuciu, narzędziem uniwersalnym do walki z grzechem. A szczególnie z różnymi uzależnieniami, w których sidła wpadamy.

W tekście Wormacka lekcja sumienia i rozumu  Lukasz Barański pisze o obchodach 500. rocznicy wystąpienia Marcina Lutra na wormackim sejmie, gdy to powołując się na Boga i rozum  przeciwstawił się świeckiej władzy w osobie samego cesarza. Pytając o przesłanie jubileuszu, autor pisze: „Świętujmy tryumf sumienia nad siłą (…) Współczesność pokazuje, że to niezwykle cenny kapitał, z którego powinniśmy odważnie korzystać.

Ponadto kolejny tekst przybliżający proces stawania się luteraninem i wstępowania do ewangelickiego Kościoła oraz stali felietoniści – bp Marian Niemiec i Henryk Dominik.

W rubryce Wydarzenia na 3. Ekumeniczne Dni Kościoła w Niemczech, które odbędą się głównie przez Internet, zaprasza Anna Wrzesińska.

 

Zachęcamy do lektury w tradycyjnej formie papierowej, cyfrowej i na www.zwiastun.pl.

Zapraszamy do opłacenia prenumeraty „Zwiastuna Ewangelickiego” na 2021 rok. W parafiach można zaprenumerować czasopismo od dowolnego miesiąca.

Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki