Jubileusz w Żorach

8 września 2019 r. odbyło się wyjątkowe nabożeństwo w ewangelickim kościele Zbawiciela w Żorach.

Powód uroczystości był podwójny: pamiątka poświęcenia kościoła oraz, obchodzony przez cały 2019 rok, jubileusz 450-lecia ewangelików w Żorach.
Żorski kościół oraz dodatkowy namiot na zewnątrz kościoła z transmisją na żywo były wypełnione niemal po brzegi, a wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce: bp Jerzy Samiec, bp Marian Niemiec, ks. Tadeusz Makula, z Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce: ks. dr Wiesław Hudek, ks. Stanisław Gańcorz, z przedstawicieli władz lokalnych: Prezydent Miasta Waldemar Socha, wójt gminy Suszec Marian Pawlas, przewodniczący rady miasta Piotr Kosztyła.

W czasie nabożeństwa wystąpił chór parafialny, który razem z dziećmi wykonał pieśń „W świetle Pana maszeruję dziś”, a zbór zaśpiewał napisany specjalnie na tę okazję hymn obchodów 450-lecia pt. „Zechciał nas Pan otoczyć łaską swoją” (tekst: M. Bobrzyk, 2019).

Kazanie na podstawie tekstu Łk 19,1-10 wygłosił zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. Odwołując się do dziejów reformacyjnego przebudzenia na Śląsku Biskup Kościoła podkreślił wagę pytań o przyszłość: jakie zadania stoją dziś przed parafią, diecezją, Kościołem? Obserwując to, co dzieje się np. za naszą zachodnią granicą, gdzie kościoły pustoszeją, a jednocześnie diakonia i poradnictwo duszpasterskie się rozwijają: jakie wnioski można wyciągnąć dziś? Bp Samiec kazanie zakończył życzeniami „(…) odwagi, pokory, ale także przeżywania Bożej miłości i Jego obecności na co dzień, każdego dnia. Życzę, abyście w Bożym Słowie odnajdywali inspirację i siły do naśladowania Jezusa Chrystusa, i do kochania ludzi. Amen”.
Po kazaniu wyświetlony został krótkometrażowy film pt. „Kościół to my!” dokumentujący życie żorskiej społeczności ewangelików (wyk. Maciej Rakoczy).

Słowa pozdrowienia do żorskich ewangelików skierowali także pozostali goście oraz – w formie multimedialnej – kilku znanych ewangelików (m.in. prof. Jerzy Buzek czy Adam Małysz).

Po zakończonym nabożeństwie przyszedł jeszcze czas na poczęstunek: każdy mógł skosztować wyjątkowego tortu z logiem obchodów 450-lecia ewangelików w Żorach.
Reformacja do Żor dotarła w połowie XVI wieku. Choć dziś nie wiadomo kiedy dokładnie zaczęły się nabożeństwa ewangelickie w tym mieście, to pewne jest, że miejscowy proboszcz Wawrzyniec (Laurentius) ok. 1550 roku zaczął głosić kazania w duchu Reformacji. W 1560 roku w Żorach zostało ochrzczone pierwsze dziecko w obrządku ewangelickim. To właśnie w tym okresie żorzanie masowo zaczęli przechodzić na protestantyzm, aż w 1569 roku – 450 lat temu – wszyscy żorzanie byli ewangelikami.