Luteranie żegnają prezydenta Gdańska

W poniedziałek 14 stycznia 2019 roku w Bazylice Mariackiej w Gdańsku o godz. 17.00 odbyło się ekumeniczne nabożeństwo z przedstawicielami różnych religii i wyznań chrześcijańskich w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza.

17.01.2019

W nabożeństwie wzięli udział jego bliscy, przyjaciele, współpracownicy i mieszkańcy Gdańska. Kościół Ewangelicko-Augsburski, trójmiejską parafię oraz diecezję pomorsko-wielkopolską reprezentowali ks. bp Marcin Hintz oraz ks. Marcin Rayss.

 

Duchowni podczas nabożeństwa modlili się dziękując Bogu za życie i służbę Prezydenta, prosząc jednocześnie o pokój i błogosławieństwo dla Gdańska i wszystkich jego mieszkańców w tych tragicznych chwilach. Uczestnicy nabożeństwa łączyli się także w bólu i modlitwie z najbliższymi – rodziną śp. Pawła Adamowicza.

 

Po nabożeństwie duchowni udali się na ul. Długi Targ, gdzie przed Dworem Artusa, wokół fontanny Neptuna, zorganizowano wiec ku pamięci i w hołdzie tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska.

 

Na placu zgromadziło się kilkanaście tysięcy mieszkańców, którzy solidarnie i w ciszy oddali cześć zmarłemu Prezydentowi. Wspomnieniem i osobistą refleksją o śp. Pawle Adamowiczu podzieliła się wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Słowa modlitwy zmówili przedstawiciele Kościołów, gminy żydowskiej oraz muzułmańskiej. Bp Hintz wspominał śp. Pawła Adamowicza jako człowieka o otwartym sercu, dla którego Gdańsk był miastem wolności, solidarności i tolerancji.

 

Podczas wiecu przemówił również Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, gdańszczanin i przyjaciel prezydenta Adamowicza.

 

Tego samego wieczoru w kościele św. Jerzego w Sopocie odbyła się msza w intencji śp. Pawła Adamowicza, w której uczestniczył ks. bp Marcin Hintz oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

 

Bp Hintz był również gościem wydania specjalnego programu, który poświęcony był pamięci prezydenta Adamowicza na antenie Polsat News. Biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej podzielił się osobistymi wspomnieniami współpracy z Prezydentem Gdańska.

 

Pogrzeb śp. Pawła Adamowicz odbędzie się w sobotę 19 stycznia o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Mszy św. będzie przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W uroczystościach pogrzebowych będą również uczestniczyć przedstawiciele różnych religii i wyznań. Podczas żałobnego nabożeństwa zaplanowano modlitwę ekumeniczną w intencji tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska, którą w imieniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP poprowadzi bp Marcin Hintz.

 

Tekst: ks. Marcin Rayss

Foto: Grzegorz Mehring i Jerzy Pinkas / gdansk.pl

 

Oświadczenie bp. Marcina Hintza po śmierci prezydenta >>

Pełna relacja wideo z wiecu zamieszczona na portalu gdnask.pl >>

Rozmowa z bp. Marcinem Hintzem na antenie Polsat News (od 35 minuty) >>