Małe kielichy liturgiczne w czasach koronawirusa

Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD), gdzie także odnotowano przypadki zachorowań, wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że póki co nie ma powodów do paniki, ale jednocześnie wezwał do zachowania należytej ostrożności.

Na portalu evangelisch.de pojawił się instruktaż, jak zminimalizować ryzyko zarażenia, przypominając, że istnieje możliwość przyjmowania Komunii Świętej w osobnych kieliszkach stosowanych w liturgii komunijnej. Dla ewangelików Wieczerza Pańska pod dwiema postaciami to sprawa niezwykle ważna, stąd istotne jest przypomnienie obowiązujących zasad i przybliżenie tego, jak w Kościele ewangelicko-augsburskim w Polsce można przystępować do Sakramentu.

 

W Pragmatyce Służbowej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w paragrafie 97 znajduje się następujący zapis:

Sakrament Ołtarza sprawowany i rozdzielany jest pod dwiema postaciami: Ciała i Krwi Pańskiej obecnych w chlebie i winie, przy czym stosuje się przaśny chleb w postaci opłatka komunijnego i wspólny kielich z winem gronowym. W przypadku zaistnienia konieczności innego sposobu podawania kielicha dopuszcza się: w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwość posługiwania się pojedynczymi kielichami, do których w czasie rozdawania Sakramentu Ołtarza podawane jest konsekrowane wino z odrębnego kielicha o odpowiedniej konstrukcji.

Pragmatyka stanowi również, że „istnieje możliwość przyjmowania Komunii pod postacią chleba – opłatka zanurzonego w winie z użyciem Intinctorium„. W przepisach czytamy, że „możliwość tę dopuszcza się jedynie w wyjątkowych przypadkach uzasadnionymi przyczynami zdrowotnymi.” W praktyce jednak taki sposób przyjmowania Komunii preferowany jest przez dużą część wiernych.

 

czytaj dalej: ewangelicy.pl