Międzyreligijna modlitwa o pokój

W związku z przypadającą 27 października rocznicą spotkania międzyreligijnego w Asyżu, w Warszawie co roku odbywa się modlitwa o pokój z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i religii.
Inicjatorem wydarzenia zorganizowanego po raz pierwszy w 1986 roku był Jan Paweł II. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ul. Broniewskiego 48) w środę, 27 października o godzinie 11.00 i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. 

Dzisiaj szczególnie mocno potrzebujemy znaku jedności i wspólnej troski o pokój. Dlatego przywołujemy wyjątkowo aktualną wciąż wypowiedź Jana Pawła II z 27 października 1986 r. do zgromadzonych w Asyżu przedstawicieli różnych religii i wyznań: „Wyzwanie, jakim jest pokój, które dziś stoi przed każdym ludzkim sumieniem, przekracza różnice religijne”.

Modlitwa o pokój odbędzie się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz ks. kardynała Kazimierza Nycza.
Wezmą w niej udział:
– Kościół rzymskokatolicki – ks. kardynał Kazimierz Nycz,
– Polski autokefaliczny kościół prawosławny – Metropolita Sawa,
– Kościół Starokatolicki Mariawitów – bp Marek Maria Karol Babi,
– rodzinę ewangelickich Kościołów w Polsce reprezentować będzie Kościół ewangelicko-augsburski – ks. Łukasz Ostruszka
– wyznawców judaizmu będzie reprezentował rabin Michael Schudrich,
– wyznawców islamu będzie reprezentował imam Jabbar Koubaisy,
– wspólnotę Sant’Egidio reprezentowała będzie Magdalena Wolnik.

W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli również przedstawiciele władz Warszawy.

Każda wspólnota wyznaniowa będzie prowadziła modlitwę w języku polskim, a następnie wybrany fragment psalmu 62: Nie pokładajcie ufności w przemocy ani się łudźcie na próżno rabunkiem w swoim języku: hebrajskim, arabskim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim
i oczywiście polskim.

Symbolem  modlitewnego spotkania są liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie zaczęło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój.

Gospodarzem wydarzenia jest Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, a jego inicjatorem Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.