Modlitwa o Bangladesz

Dodawaj im nadziei, pomocy i siły

19 lutego – modlitwa o Bangladesz

Łaskawy i miłosierny Panie, który pamiętasz o każdym swoim dziecku i myślisz o wszystkich, nawet tych rozproszonych, oddalonych i nielicznych. Do garstki Izraela powiedziałeś swoje Słowa: Nie bój się. (…) Ja cię wspomogę. Twoim odkupicielem jest Święty Izraelski. Prosimy Cię, aby to zapewnienie dotarło również do uszu i serc naszych sióstr i braci w odległym Bangladeszu. Jest ich garstka, Panie. Codziennie z trudem walczą o chleb powszedni, ich kraj zalewa fala przestępczości, konfliktów, katastrof ekologicznych i wyzysku.

Choć są tak daleko nas, Panie, obejmujemy ich naszą modlitwą. Prosimy Cię, wspomnij na tę garstkę. Dodawaj im nadziei, pomocy i siły. Niech Twoja cudowna i kojąca łaska dotyka każdego z nich, aż poznają, co znaczy zaproszenie Twojego Syna: pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a ja wam dam ukojenie. 

AMEN

Sytuacja w Bangladeszu

Bangladesz zamieszkuje 163 miliony ludzi. Kraj boryka się z biedą, przestępczością, niepokojami wewnętrznymi, ale przede wszystkim z katastrofami ekologicznymi i klimatycznymi. Wiele pól uprawnych jest zniszczonych przez powodzie, brakuje wody pitnej, wycięte zostały niemal całkowicie lasy, a kraj niszczą cyklony, zabijające po kilka tysięcy ofiar. Kraj jest rezerwuarem taniej siły roboczej. Ludzie są eksploatowani przez międzynarodowe koncerny tak bezwzględnie, że podczas pożaru jednej ze szwalni zatrzaśnięto kratę blokującą wyjście z wielopiętrowego budynku i nakazano pracownikom wyniesienie materiałów, nie dając im możliwości ucieczki z płomieni.

Chrześcijanie stanowią 0.57% mieszkańców kraju, z tego protestanci to 0,17%.

Bengalski Kościół Luterański liczy ponad 6 tysięcy wiernych.

Północnobengalski Kościół Luterański liczy 12 tysięcy wiernych.

W kraju, gdzie dominującym wyznaniem jest islam i buddyzm praca misyjna jest bardzo trudna. Rzadkością są tam klimatyzowane sale, parafie są ubogie i doświadczają w równym stopniu nieszczęść dotykających kraj: np. podczas cyklonu zmieciony został jeden z kościołów.

zdjęcie: LWF