Modlitwa o Chile

Dobry Boże, dzisiaj pragniemy modlić się za Twój Kościół w Chile

2 lipca – modlitwa o Chile

Dobry Boże, dzisiaj pragniemy modlić się za Twój Kościół w Chile. Do naszej modlitwy dołączamy wszystkich mieszkańców tego pięknego kraju o wielkim potencjale. Prosimy, abyś ich ochraniał i wspierał, zwłaszcza w obliczu trudności związanych z klęskami żywiołowymi i katastrofami naturalnymi, które ich często dotykają. Niech Twoja opieka nieustannie ich otacza, daje im siłę do odbudowy i rozwoju.

Dziękujemy Ci za wolność religijną, którą cieszą się obywatele. Niech Twoje światło nadal dociera do ludzi, aby każdy mógł znaleźć swoją drogę do prawdy.

Prosimy o wsparcie dla niewielkich Kościołów luterańskich oraz o błogosławieństwo dla wszystkich chrześcijan różnych wyznań. Niech w jedności i miłości świadczą o Twojej obecności na ziemi.

Błogosław, dobry Boże, cały kraj i jego obywateli. Niech Twój pokój zapanuje w ich sercach i społecznościach, aby wspólnie budowali miejsce harmonii, wzrostu i wzajemnego szacunku. Amen

Sytuacja w Chile

Kraj położony między wybrzeżem Pacyfiku a pogórzem Andów zamieszkuje przeszło 18 milionów ludzi. Mimo, że jest to jeden z najlepiej rozwiniętych i najbogatszych krajów Ameryki Południowej Chile nękane jest przez klęski żywiołowe: trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów, tsunami, pożary wielkich obszarów leśnych oraz powodzie.

Od 1999 roku wolność religijną gwarantuje ustawa. Na jej mocy Kościoły niekatolickie, związki wyznaniowe i religie niechrześcijańskie zyskały osobowość prawną. 60% mieszkańców deklaruje się jako rzymscy katolicy, 18% to protestanci – głównie denominacji ewangelikalnych (zielonoświątkowych). Przeszło 16% ludności stanowią osoby niewierzące. Statystyczną ciekawostką jest fakt, że w Chile zamieszkuje największa liczba mormonów w całej Ameryce Południowej (ponad 3% populacji).

W kraju funkcjonują dwa Kościoły zrzeszone w Światowej Federacji Luterańskiej:

Ewangelicko-Luterański Kościół w Chile zrzesza 2,5 tysiąca wiernych w 13 parafiach. Kościół ten ordynuje kobiety, prowadzi liczne projekty diakonijne oraz duszpasterskie. Ważnymi aktywnościami są duszpasterstwa kobiet, młodzieży oraz imigrantów.

Kościół Luterański w Chile liczy prawie 10 tysięcy wiernych w 23 parafiach. Ze względu na dużą diasporę Niemców wiele parafii posługuje się w nabożeństwach językiem niemieckim. Kościół ten oddzielił się w 1975 r. od Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Chile na fali kontrowersji politycznych związanych ze stosunkiem do dyktatury Augusto Pinocheta.

zdjęcie: Lutheran World Federation