Modlitwa o Gujanę

Daj by Kościół w Gujanie mógł się stale rozwijać, być żywym świadectwem Twojej wierności.

16 lipca – modlitwa o Gujanę

Wszechmogący Boże dziękujemy Ci za Twojego Syna Jezusa Chrystusa, w którym ofiarowałeś nam zbawienie i życie wieczne. Boże, Panie bądź uwielbiony za Twą miłość, którą nas obdarzasz każdego dnia. Nie wiemy Panie co nas czeka w kolejnych dniach, ale wierzymy, że masz dla nas swój plan. Chociaż nie zawsze go rozumiemy i nie zawsze się z nim zgadzamy, prosimy prowadź nas po swoich ścieżkach. Wskazuj nam kierunek, w którym mamy zmierzać. Nie odbieraj nam swojej łaski, ale bądź przy nas każdego dnia.

Prosimy Cię Boże błogosław i prowadź duchownych, diakonów i wiernych Kościoła luterańskiego w Gujanie. Pozwól im być wiernymi świadkami Ewangelii Jezusa Chrystusa. Daj by Kościół w Gujanie mógł się stale rozwijać, być żywym świadectwem Twojej wierności. Niechaj Twoje błogosławieństwo spocznie na wszystkich mieszkańcach Gujany.

Dopomóż Panie w tym, by wszelkie spory między narodami i ludźmi mogły zostać zażegnane. Obdarz Panie nas swoim Duchem, by wskazywał najlepsze rozwiązania, by uczył nas miłości do drugiego człowieka. Niechaj Twój pokój zapanuje pomiędzy nami. Pomóż nam Panie wzrastać w wierze i błogosław nam i wszystkim swoim dzieciom na ziemi. Amen

Sytuacja w Gujanie

Kraj, którego 80% powierzchni zajmują równikowe lasy zamieszkuje 770 tysięcy ludzi. Od lat Gujana toczy niekończące się spory graniczne z Wenezuelą i Surinamem. Mimo bogactwa surowców naturalnych w kraju panuje wysoki poziom przestępczości.

Chrześcijaństwo jest dominującą religią na terenie Gujany. Wyznaje je ponad 77% ludności. Ciekawostką jest fakt, że rzymscy katolicy w tym kraju stanowią niewiele ponad 6% wiernych.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Gujanie skupia blisko 15,5 tys. wiernych. Pracuje w nim 7 duchownych, 3 świeckich dyrektorów wspierających oraz 8 diakonów. Kościół jest historycznie starą wspólnotą – jego początki sięgają 1743 r. Kościół szczyci się posiadaniem własnej wyższej uczelni kształcącej duchownych, pracowników i liderów kościelnych.