Modlitwa o Malezję

Prosimy Cię, abyś otoczył swoją opieką naszych braci i siostry żyjące w Malezji.

2 kwietnia – modlitwa o Malezję

Nasz Boże i Ojcze, Ty zawsze jesteś obecny w życiu swojego ludu, niezależnie od tego, gdzie się znajdują Twoje dzieci. Dlatego dzisiaj prosimy Cię, abyś otoczył swoją opieką naszych braci i siostry żyjące w Malezji. Ty jesteś z nimi, tak samo jak z nami w każdej chwili i każdej sprawie.

Z niepokojem czytamy o sytuacji w Malezji, o niebezpieczeństwie w jakim znajdują się mieszkańcy tego kraju, o pogłębiającej się degradacji środowiska. Spraw Panie, aby coraz więcej ludzi dążyło w tym kraju do pokoju i działało na rzecz pojednania. Bądź inspiracją działań na rzecz ochrony Twojego stworzenia.

Panie, wierzymy, że jesteś jedynym źródłem nadziei i zbawienia dla nas wszystkich. Dlatego prosimy Cię, abyś poprzez swoją łaskę i miłosierdzie pomógł luteranom w Malezji, aby stali się świadkami Twojej miłości wśród innych ludzi. Daj im mądrość i siłę, aby mogli przekazywać Twoje Słowo i głosić Ewangelię Twojego Syna, Jezusa Chrystusa. Niech wzrastają w wierze i pogłębiają relację z Tobą.

Wszystko to składamy przed Tobą w imię Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela. Amen.

Sytuacja w Malezji

Kraj położony na Półwyspie Malajskim i Borneo zamieszkuje ponad 33 miliony ludzi. Połowa z nich wyznaje islam, zaś 9% to chrześcijanie. W ostatnim czasie na wschodzie kraju wzmogły działalność ekstremistyczne bojówki islamskie. Kraj ma tak zanieczyszczone powietrze cząsteczkami stałymi, że aby oddychać zaleca się, aby w miastach używać maseczek z wkładem węglowym.

W Malezji istnieją cztery Kościoły, które są członkami Światowej Federacji Luterańskiej:

Kościół Bazylejski w Malezji liczący ponad 64 tysiące wiernych. Wywodzi się z dawnej misji chińskiej. Posiada 112 parafii, bez mała 20 szkół podstawowych i średnich. Początkowo misja prowadzona była wśród ludu Sabah na Borneo. Z czasem ogarnęła cały kraj. Oprócz parafii lokalnych istnieje 12 wspólnot anglojęzycznych i ponad 20 chińskich. Wszystkie grupy językowe prowadzą szkoły i przedszkola.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Malezji liczy ponad 4 tysiące wiernych w 21 parafiach. Jego dzieje wywodzą się od tamilskich imigrantów zarobkowych, pracujących na malajskich plantacjach. Kościół stworzył pierwszą i modelową placówkę ochrony zdrowia nakierowaną na leczenie epilepsji. Jego duchowni pracują w Indonezji, Bangladeszu, Birmie i Indiach.

Kościół Luterański w Malezji skupia prawie 7 tysięcy wiernych w 70 parafiach. Opieką duszpasterską otacza nie tylko rdzennych mieszkańców, ale również imigrantów, np. rodziny Tamilów i Chińczyków. Jest to Kościół misyjny, jego duchowni pracują w Singapurze, Kirgistanie i dawnej Birmie.

Kościół Protestancki w Sabah liczy prawie 35 tysięcy wiernych. Posiada ponad 32 parafie, w których służy 56 duchownych. Terenem misji jest głównie Północne Borneo poddawane islamizacji. Kościół otacza opieką duszpasterską również migrantów zarobkowych, którzy wraz z rodzinami przenoszą się w poszukiwaniu pracy, zarobku i lepszego życia.

zdjęcie: ŚFL