Modlitwa o Nepal

Prosimy Cię o Twoje prowadzenie dla mieszkańców Nepalu.

16 kwietnia – modlitwa o Nepal

Panie nasz i Boże, prosimy Cię o Twoje prowadzenie dla mieszkańców Nepalu. Powierzamy w Twoje ręce wszystkich chrześcijan, którzy mieszkają w tym azjatyckim kraju, dziękując Ci za nich. Prosimy, abyś działał w miejscowym Kościele Ewangelicko-Luterańskim. Panie poruszaj serca ludzi należących do tego maleńkiego w kwestii ilości wyznawców Kościoła, aby mieli odwagę do bycia świadectwem Twojego imienia względem wszystkich ludzi wokół. Boże prosimy Cię także o sytuację wewnętrzną w Nepalu, abyś uspokajał wszelkie konflikty, które są obecne w życiu mieszkańców tego kraju. Prosimy, także o bezpieczeństwo w tym miejscu świata, zarówno społeczne jak również tej geograficzne. Panie działaj także w sercach ludzi, którzy jeszcze Ciebie nie poznali, tak aby mieli okazję do tego, żeby zobaczyć w osobie Jezusa Chrystusa swojego Zbawiciela i źródło wszelkich sił oraz nadziei do spoglądania w przyszłość. Działaj poprzez swojego Ducha Świętego, tak aby Twoje Słowo było tam zwiastowane oraz prowadź swój Kościół w tym miejscu świata. Amen

Sytuacja w Nepalu

Ten wysokogórski kraj zamieszkuje ponad 30 milionów ludzi. Skomplikowana sytuacja wewnętrzna sprawia, że dochodzi do wybuchów niepokojów społecznych, starć ulicznych oraz aktów pospolitej przestępczości. Kraj jest terenem ścierania wpływów dwóch sąsiednich mocarstw Indii oraz Chin. Nepal jest terenem aktywnym sejsmicznie. Trzęsienia ziemi powodują zniszczenia i ofiary śmiertelne często liczące tysiące zabitych (2015 r.).
Większość Nepalczyków to wyznawcy hinduizmu lub buddyzmu. Chrześcijanie to 1,4% społeczeństwa.

Nepalski Kościół Ewangelicko-Luterański liczy niewiele ponad 1200 wiernych. Choć jest to wspólnota nieliczna, to jednak jest dobrze zorganizowana. Prowadzi liczne duszpasterstwa otaczając opieką wszystkie grupy wiekowe. W tej chwili Nepalczycy potrzebują wsparcia materialnego dla dzieci: wyżywienia, odzieży, opłacenia edukacji. W planach są budowy kościołów, szkół, sierocińca.

zdj. LWF/Albin Hillert