Modlitwa o Rwandę

Niech Twoja Łaska spłynie na mieszkańców Rwandy.

25 grudnia 2022 r. – modlitwa o Rwandę

Boże łaski i przebaczenia. Tak trudno zapomnieć, wymazać z pamięci przerażające obrazy mordów, gwałtów, przemocy. Tak trudno żyć dalej mimo wszystko. Tylko Ty dajesz siłę budowania na ruinach, na grobach bliskich, budowania w nadziei, że przemoc nigdy nie powróci.

Prosimy uczyń to, co człowiekowi wydaje się niemożliwe; daj pokrzywdzonym zdolność przebaczania, daj odwagę budowania pojednania mino ran zadanych przed laty.

Ty, który jesteś dawcą wszystkich dobrych darów, który powołałeś tak wiele mądrych kobiet i wielu mądrych mężczyzn do odbudowy kraju i przeobrażania go w państwo bez dyskryminacji, w państwo równości i wzajemnego szacunku, odnów serca jego mieszkańców, aby mogli pamiętając o tragicznej przeszłości stworzyć społeczeństwo wzajemnego szacunku i partnerstwa.

Niech Twoja Łaska spłynie na mieszkańców Rwandy, napełni ich mądrością i zdolnością przebaczania. Niechaj Twoja Miłość będzie mocą budowania, przebaczania i jednoczenia. Przez Jezusa Chrystusa, naszego Pojednawcę i Zbawiciela. Amen

Sytuacja w Rwandzie

Rwandę zamieszkuje 12 mln mieszkańców z 11 grup etnicznych i językowych. Przeszło 90% z nich wyznaje chrześcijaństwo – protestanci stanowią 43% mieszkańców.

Kraj stał się pod koniec XX w. symbolem krwawej przemocy i okrucieństwa plemiennej nienawiści między plemionami Hutu i Tutsi (800 tys. ofiar).

W 2018 r. władze kraju zamknęły przeszło 700 miejsc kultu religijnego (w tym kościoły i meczety). Powodem były różnorodne praktyki sekciarskie i podejrzane formy kultu religijnego. Rząd prezydenta Paula Kagame wprowadził ustawę, na mocy której każdy duchowny (chrześcijański lub muzułmański) musi legitymować się co najmniej dyplomem licencjata. Luterański biskup Evalister Mugabo poparł projekt rządu, zwłaszcza te regulacje, które pozbawiały urzędu osoby zamieszane w ludobójstwo.

Kościół Luterański Rwandy został założony pod koniec 1994 r. i liczy 7200 wiernych. Służy w nim 38 duchownych w tym 5 kobiet. Pomimo trudnej sytuacji w kraju Kościół stara się działać misyjnie i diakonijne oraz zapewniać równy dostęp do gremiów decyzyjnych kobietom, mężczyznom i młodzieży.

zdjęcia: strona Kościoła Luterańskiego Rwandy