Na urlopowych szlakach

Z sierpniowym „Zwiastunem Ewangelickim”

Nowy „Zwiastun Ewangelicki” nr 15-16 to różnorodność poruszanych tematów i zagadnień.
Letnie upały dają się we znaki naszemu ciału. Gdy jesteśmy spragnieni, idźmy do wód i nie zapominajmy o nawadnianiu duszy – wskazuje ks. Wojciech Froehlich. W tej samej rubryce – Bóg i my – ks. Leszek Czyż pisze o cierpieniu i tym, że  w jego obliczu: wierzący człowiek stale musi się uczyć, co znaczy nie ja, ale Chrystus”.

Do refleksji – w Roku tożsamości luterańskiej – nad aktualnością Pisma Świętego i nad jego współczesnym interpretowaniem zaprasza ks. Sebastian Madejski: Każdy tekst biblijny może przynieść pocieszenie, ale może też stać się narzędziem do skrzywdzenia drugiego człowieka. Biblia, praca, edukacja, zaangażowanie i modlitwa, to istotne według Bożeny Polak i Krzysztofa Londzina, kolejnych wypowiadających się osób mocno związanych z naszym Kościołem, elementy luterańskiej tożsamości.  

Jeśli urlopowe szlaki zawiodą nas na Mazury, warto przeczytać dotyczące tego regionu artykuły: Rejnolda Kuchna o Mrągowie i kazaniach  jednego z tamtejszych proboszczów, a także rozmowę o trudnych mazurskich losach, którą z Helgą Sikorą przeprowadził ks. Tomasz Bujok. 

Natomiast wyprawę nad Morze Egejskie, do odległej Turcji w ramach charytatywnego rajdu Złombol 2021 pod hasłem Z Chrystusem przez świat, relacjonuje ks. Łukasz Stachelek. 

Urlop, wakacje, to okres w roku, gdy mamy czas pomyśleć o sobie – na przykład zastanowić się, jak ćwiczyć cierpliwość, do czego zachęcają Magdalena Walukiewicz i ks. Marek Twardzik. Z kolei  ks. Bogdan Wawrzeczko radzi, jak krok po kroku – w tym numerze jest to już piąty etap – walczyć z grzechem uzależnień. Przywołując doświadczenia pandemii dk. Małgorzata Gaś proponuje refleksję nad naszą potrzebą uczestnictwa w nabożeństwie i wspólnocie wierzących.

 Ponadto kolejne osoby dzielą się doświadczeniami związanymi z wstępowaniem do ewangelickiego Kościoła, stali felietoniści bp Marian Niemiec i  Henryk Dominik  piszą o bieżących sprawach, a w Wydarzeniach – relacje m.in. z dzięgielowskiego Tygodnia Ewangelizacyjnego online oraz ze Święta Kościoła w środku Polski.

Zachęcamy do lektury w tradycyjnej formie papierowej, cyfrowej i na www.zwiastun.pl. Korzystną formą jest prenumerata „Zwiastuna Ewangelickiego” na cały rok. W parafiach można zaprenumerować czasopismo od dowolnego miesiąca.
Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki