Na wojnie zginął student teologii z Grodna

11 października 2022 r. zmarł w wyniku odniesionych ran Mikhail Shavelski.

11 października 2022 r., w wieku 21 lat, zmarł w wyniku odniesionych ran Mikhaił Shavelski, pochodzący z Białorusi student teologii ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Śp. Mikhaił Shavelski urodził się 22 stycznia 2001 r. w Grodnie (Białoruś) i był członkiem tamtejszej parafii. Angażował się w pomoc ks. Vladimirowi Tatarnikovowi proboszczowi Parafii Ewangelicko-Luterańskiej w Grodnie. 

Przed przyjazdem do Polski przez trzy lata studiował psychologię na Grodzieńskim Uniwersytecie Państwowym im. Janki Kupały. Został wykreślony z listy studentów przez poglądy polityczne, miał być wcielony do białoruskiego wojska i zdecydował się studiować w Polsce.

Śp. Mikhaił Shavelski otrzymał stypendium Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii oraz Związku im. Marcina Lutra (Martin-Luther-Bund) i w styczniu 2021 r. rozpoczął studia teologiczne w Polsce, w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Mikhaił był wspaniałym, wrażliwym, skromnym młodym człowiekiem, ciekawym świata, ambitnym, zaangażowanym i z poczuciem humoru. Jako student angażował się w pomoc podczas synodu Kościoła i chętnie wspierał pracowników biura Konsystorza i Diakonii jeśli zachodziła taka potrzeba.

Na wieść o napaści Rosji na Ukrainę Mikhaił przerwał studia i zdecydował się pojechać na wojnę, by wesprzeć w walce żołnierzy ukraińskich. Został ranny udzielając jako sanitariusz pomocy rannemu na polu bitwy. Zmarł 11 października 2022 r. w wyniku odniesionych ran.

W czwartek, 13 października 2022 r. o godz. 20.00 w Centrum Luterańskim w Warszawie (sala synodalna) odbędzie się wspomnieniowa modlitwa. We wtorek, 18 października, o godz. 18.30 nabożeństwo żałobne, poprowadzi duszpasterz akademicki ks. Grzegorz Olek.

zdj. z profilu FB Mikhaiła Shavelskiego