O projekcie nowej ustawy o cmentarzach i pochówkach

Inicjatywa (Nie)Zapomniane Cmentarze zaprasza na spotkanie o społecznym projekcie ustawy o cmentarzach i pochówkach.

Spotkanie pod hasłem „Ojczyzna do ziemia i groby: wszystkie groby. Wokół projektów nowej ustawy o cmentarzach i pochówkach” odbędzie się na platformie ZOOM  20 października 2021 (środa) o godz. 18:00.

Będzie to spotkanie z twórcami społecznego projektu ustawy o cmentarzach i pochówkach. Zaprezentują oni ukończony na dniach projekt i zestawią go z równolegle powstałą propozycją rządową.

Opis spotkania:

Obowiązujące w Polsce prawo nie stwarza dobrych warunków do ochrony tych cmentarzy, które najbardziej ochrony potrzebują: cmentarzy „opuszczonych”, pozbawionych opieki ze strony społeczności, które przez dziesięciolecia, a często całe wieki chowały na nich swoich zmarłych, ale w toku wydarzeń XX wieku zostały rozproszone, zdziesiątkowane, unicestwione.

Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy przejęli się losem tych (nie)zapomnianych cmentarzy i podjęli trud ich dziedziczynienia. Działacze społeczni – nieraz zupełnie niezwiązani ze społecznościami, do których te groby kiedyś należały – wykonują nieustanną pracę na rzecz ratowania tych cmentarzy, które można uratować, lub przywracania pamięci tam, gdzie na ratunek jest już za późno.

Podstawową trudnością, z jaką muszą się mierzyć, jest wadliwy system prawny. Z tego powodu w gronie Inicjatywy (Nie)zapomniane Cmentarze wyłonił się interdyscyplinarny zespół ekspertów (składają się na niego specjaliści i specjalistki w zakresie różnych dziedzin prawa, antropologii, kulturoznawstwa, religioznawstwa, branży pochówkowej etc.), który przez ostatni rok intensywnie pracował nad nową kompleksową ustawą o cmentarzach i pochówkach. Jej szczególnym atutem jest to, że nie zamyka się jedynie na sprawy ochrony pozbawionych opieki cmentarzy, ale dąży do całościowej modernizacji przepisów związanych z tym obszarem – między innymi do wprowadzenia nowych, tzw. ekologicznych form pochówku.

Tak się złożyło, że niemal równocześnie z zakończeniem prac nad społecznym projektem ustawy pojawił się podobny projekt rządowy. Spotkanie to będzie więc okazją także do rozmowy na temat propozycji rządu i porównania zawartych w obu projektach rozwiązań.

Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM: link

Meeting ID: 944 4461 9885

Passcode: 793435

Zachęcamy także na stronę inicjatywy (Nie)Zapomniane cmentarze: https://niezapomnianecmentarze.pl/

na profil Facebook:  link

oraz do interakcji i rozpowszechnianiu wydarzenia na Facebooku: link

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest członkiem inicjatywy (Nie)Zapomniane cmentarze.