Obóz terapeutyczno-integracyjny dla uchodźców

Obóz w parafii w Sorkwitach

W dniach 21-28 sierpnia, w ośrodku wypoczynkowym parafii w Sorkwitach, odbył się drugi turnus obozu terapeutyczno-integracyjnego dla uchodźców z Ukrainy.

W obozie brały udział dzieci z opiekunami. Każdego dnia obozowicze mieli dostęp do wszystkich atrakcji ośrodka w tym: plaży, trampolin, kina, sali pingpongowej, placu zabaw, zajęć fizycznych, zajęć plastycznych i siłowni. Największe zachwyty wzbudzały jednak posiłki przygotowywane przez znane w całej Polsce kucharki. Wszystko, wraz z noclegami, zorganizowane  było dzięki wsparciu Diakonii Polskiej.

W ramach obozu uczestnicy odbyli dwie terapeutyczne wycieczki zorganizowane przy wsparciu wojewody warmińsko-mazurskiego. Pierwsza wycieczka 22 sierpnia, dzięki uprzejmości Muzeum im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie rozpoczęła się zwiedzaniem zamku, który udostępniono pomimo, że był w tym dniu zamknięty dla innych grup.

Następnie w czytelni kętrzyńskiej (położonej w zamku) rodzice z dziećmi wzięli udział w nowatorskim spotkaniu terapeutycznym prowadzonym z użyciem klocków Lego przez Piotra Ambroziaka. Po warsztatach uczestnicy zostali zaproszeni do restauracji pod zamkiem, gdzie wszyscy ugoszczeni zostali pysznym kompotem i wybornymi naleśnikami.

Po obiedzie autokar przewiózł grupę do stadniny konnej w Kątach pod Srokowem, gdzie Towarzystwo Blusztyn i Monika Czerwonka przygotowali zabawę i wspólne gotowanie. Największą radość wzbudzały u dzieci zajęcia z hipoterapii ale i wszędobylskie kozy, które wyjadały wszystko, co tylko mogły dosięgnąć. Dzieci puszczały mydlane bańki, strzelały z łuków, robiły gniotki i przygotowały tradycyjną mazurską zupę z pulpetami.

Druga wycieczka odbyła się w sobotę 27 sierpnia. Obozowicze przenieśli się do znanego zagłębia kajakarskiego i mieli możliwość spływu łodziami po rzece Krutyni. Dzięki otwartości i wsparciu właściciela Restauracji Mazurskiej w Krutyni dzieci zjadły pyszne desery i ugasiły pragnienie.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania obozu, w szczególności Diakonii Polskiej, wojewodzie warmińsko-mazurskiemu, pastorostwu Mutchmann i zwierzchnikowi diecezji bp. Pawłowi Hause.