Obradował Synod Diecezji Wrocławskiej VI kadencji

Ostatnia sesja szóstej kadencji.

W dniach 21-23 października 2022 roku w Międzyzdrojach na Pomorzu obradował Synod Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Głównym tematem obrad było hasło odbywającego się w Polsce kolejnego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej – „Jedno Ciało, Jeden Duch, Jedna Nadzieja”.

Synod rozpoczął obrady w piątkowe popołudnie. Wieczorne nabożeństwo odbywało się tradycyjnie w rzymskokatolickim kościele św. Piotra Apostoła i poprowadził je ks. radca Marcin Orawski.

Wprowadzenia do tematyki 17. sesji Synodu Diecezji Wrocławskiej dokonał zwierzchnik Diecezji Katowickiej bp dr Marian Niemiec. Pracę w grupach prowadzili bp Mirosław Wola, Lucyna Żak – radca diecezjalny oraz Katarzyna Bruzi – kurator diecezji. Zajęli się oni odpowiednio tematami: „Jedno Ciało, czyli jedność w różnorodności”, „Jeden Duch – jakie duchy konkurują o naszą uwagę i czas z Duchem Bożym”, „Jedna Nadzieja – największe lęki i traumy dotykające nas w związku z tym, że jesteśmy Kościołem mniejszościowym”. Modlitwy poranną i wieczorną prowadziła ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk.

Była to ostatnia sesja szóstej kadencji synodu diecezjalnego. Bp Waldemar Pytel podziękował synodałom za sześcioletnią pracę, odwagę i zaangażowanie. Zwierzchnik diecezji wrocławskiej ocenił, że była to wyjątkowo trudna kadencja, która przebiegała w cieniu ogólnoświatowej pandemii, wojny w Ukrainie oraz obecnego kryzysy energetycznego.

Nie zabrakło również podziękowań dla Biskupa oraz Rady Diecezjalnej.

Niedzielne nabożeństwo odbyło się już w parafii szczecińskiej w kościele Świętej Trójcy. Było ono połączone z wprowadzeniem nowej Rady Parafialnej. Kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. Synodałowie po raz ostatni w tym składzie wysłuchali Słowa Bożego i przystąpili do Sakramentu Komunii. Kolejna sesja – pierwsza w nowej kadencji odbędzie na wiosnę we Wrocławiu.

tekst: ks. Paweł Meler