
Ogólnopolska Konferencja Duchownych 2025
Odbyła się w Wiśle.
W Domu Zborowym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle odbywa się Ogólnopolska Konferencja Duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Konferencja gromadzi duchownych luterańskich z całego kraju i jest okazją do wspólnej modlitwy oraz refleksji nad bieżącymi sprawami i wyzwaniami Kościoła. Gośćmi konferencji są duchowni z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.
Konferencję rozpoczęto 30 czerwca w Domu Zborowym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle powitaniem oraz modlitwą, którą poprowadził ks. Cezary Królewicz.
Głównym tematem dnia była praca z młodzieżą. Podczas pierwszej sesji zaprezentowano najciekawsze i najbardziej obiecujące inicjatywy młodzieżowe prowadzone w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce: “Pokolenie pokoleniu”, materiały “Antidotum – 10 wyzwań nastolatków”, wymiany międzynarodowe, Młodzi 4.12, Młodzi Dorośli, Mini Mło i Teen Club #MŁODZI luteranie i Kurs nawigacji. O projektach opowiadali: Marta Cholewik, Anna Bebek, Sandra Kozieł, Adrian Gałuszka, a swoimi doświadczeniami dzielili się też: Katarzyna Wesner-Macura, ks. Tymoteusz Bujok, ks. Marcin Ratka-Matejko, ks. Konrad Indeka i ks. Mikołaj Kotkowski. Po przerwie odbyła się dyskusja i rozmowy o wyzwaniach i możliwościach związanych z duszpasterstwem młodzieży. Wieczorną modlitwę poprowadziła ks. Elżbieta Byrtek.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się nabożeństwem spowiednio-komunijnym przygotowanym przez duchownych diecezji katowickiej. Podstawą kazania bp. Wojciecha Prackiego (zwierzchnik diecezji katowickiej) było hasło miesiąca lipca “Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu”. (Flp 4,6). Bp Pracki zwrócił uwagę na współczesne chrześcijaństwo i jego znaczenie w kontekście zmieniającej się rzeczywistości społeczno-kulturowej. Zwierzchnik diecezji katowickiej podkreślił, że współczesne społeczeństwo zmierza ku czasom mniej religijnym, co jest widoczne chociażby w malejącej frekwencji na nabożeństwach. Coraz więcej osób postrzega tradycyjne pojęcia teologiczne, takie np. jak grzech, jako niezrozumiałe, puste i bez treści. W rozważaniu bp Pracki nawiązał do czeskiego rzymskokatolickiego teologa ks. Tomasza Halika, który powiedział, że obojętność wobec religii jest największym wyzwaniem współczesnego chrześcijaństwa. Kolejnym wyzwaniem jest kryzys powołań i konieczność adaptacji do zmieniających się warunków np. dostosowanie nabożeństw, aby były bardziej zapraszające i zrozumiałe dla wiernych. Historia pokazuje, że chrześcijaństwo przetrwało wiele kryzysów dzięki skupieniu na Słowie Bożym i modlitwie. Choć zmiany są nieuniknione, to jako chrześcijanie staramy się patrzeć z nadzieją i optymizmem w przyszłość, opierając się na wierze w Boga i przekonaniu, że Bóg jest większy niż nasze troski i zmartwienia.
Po nabożeństwie uczestnicy konferencji skupili się na „Agendzie do użytku próbnego” – nowej propozycji liturgicznej w Kościele. W sesji wprowadzającej głos zabrali członkowie komisji liturgicznej: ks. dr Adam Malina i ks. dr Grzegorz Giemza, a referat przedstawił ks. Ryszard Pieron. Po przerwie dyskutowano w mniejszych grupach nad zagadnieniami związanymi z agendą, wymieniano się doświadczeniami z różnych parafii w Polsce. Wyniki rozmów zostały podsumowane na forum plenarnym. Wprowadzanie porządków z Agendy do użytku próbnego dzieje się stopniowo i wiele zależy od lokalnej sytuacji parafialnej.
Kolejna część konferencji była prowadzona przez ks. Sławomira Sikorę (proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczecinie), który opowiedział o procesie określania misji, wizji i głównych wartości jako podstawie planowania działań parafialnych. Podkreślił, że wspólnie z Radą Parafialną rozpoczęli ten proces od stworzenia tzw. „mapy parafii” – narzędzia, które pozwala zidentyfikować wszystkie obszary aktywności parafii, zarówno skierowane na zewnątrz (np. działania dla mieszkańców miasta, osób spoza parafii), jak i do wewnątrz, czyli dotyczące życia wspólnoty parafialnej.
Na tej podstawie formułowana jest misja, czyli odpowiedź na pytanie, do czego parafia czuje się konkretnie powołana. Kolejnym krokiem jest analiza mocnych i słabych stron poszczególnych obszarów działalności, ze szczególnym uwzględnieniem istniejących niedociągnięć i wyzwań. Równolegle wypracowywana jest wizja, czyli obraz tego, do czego parafia dąży – co chce osiągnąć – oraz sposoby realizacji tego celu.
Trzecim istotnym elementem są główne wartości, czyli zasady, którymi parafia chce się kierować w relacjach międzyludzkich – takie jak prawdomówność, otwartość czy gościnność. Wszystkie te ustalenia są następnie przedstawiane wiernym – m.in. podczas Zgromadzenia Parafialnego czy spotkań dla nowych członków – i stanowią punkt odniesienia dla dalszych działań. Podlegają one także regularnej ewaluacji i aktualizacji przez Radę Parafialną. Ks. Sikora przedstawiając te wszystkie działania podkreślił również ogromne prowadzenie Ducha Świętego, które odczuwają wraz z ks. Izabelą Sikorą w swojej służbie.
Dzień zakończył się modlitwą prowadzoną przez ks. Mariana Bienioszka.
Ostatni dzień konferencji rozpoczął się studium biblijnym prowadzonym przez ks. Filipa Lipińskiego. Tematem studium było spotkanie Jezusa z Nikodemem osadzone w kontekście międzypokoleniowym. Następnie zwierzchnik Kościoła ks. Jerzy Samiec przedstawił aktualne informacje dotyczące życia Kościoła, przekazano też ważne ogłoszenia. Biskup Kościoła podziękował za służbę duchownym, którzy przeszli lub właśnie odchodzą na emeryturę: bp. Waldemarowi Pytlowi, ks. Jerzemu Belowowi, ks. Marianowi Bienioszkowi i ks. Piotrowi Janikowi.
Po obiedzie odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Księży i Katechetów.