Otwarcie Ostródzkiej Lodówki Społecznej

W sobotę 5 października, w przeddzień Święta Żniw, zainaugurowano społeczną akcję charytatywną w Ostródzie.

Mając na uwadze trwający w naszym Kościele „Rok troski o stworzenie” Ewangelickie Stowarzyszenie Syloe i ostródzka parafia postanowiły włączyć się do akcji i stworzyć własną lodówkę.
Lodówka społeczna to miejsce, w którym możemy pozostawić  jedzenie, tak by zamiast marnować je i wyrzucać do kosza, podzielić się nim z potrzebującymi.  Lodówki ustawiane są w miejscach publicznych. Jest do nich dostęp przez całą dobę.

Przy współpracy ostródzkich firm (OSI, Yoona) i władz Miasta udało się obok ostródzkiej parafii postawić wiatę, w której oprócz lodówki znajduje się wieszak, na którym można pozostawić ciepłą odzież. Są tam także regały służące wymianie książek.

W uroczystym przecięciu wstęgi oprócz proboszcza parafii uczestniczył Burmistrz Zbigniew Michalak, zastępca Burmistrza Agnieszka Majewska-Pawełko, przedstawiciele sponsorów oraz MOPS.

Licznie zebrani mieszkańcy zostawili przyniesione przez siebie dary. O popularności lodówki świadczy fakt, że jeszcze tego samego dnia została całkowicie opróżniona. Mieszkańcy jednak stale przynoszą nowe produkty spożywcze i odzież.
Idea społecznych lodówek powstała w 2012 roku w Niemczech. Do Polski dotarła niedługo później. Pierwsze z nich stanęły w Warszawie i Wrocławiu. Ostródzka lodówka jest drugą prowadzoną przy parafii ewangelickiej. Pierwsza działa we Wrocławiu.