OZME 2022

Odbył się Ogólnopolski  Zjazd Młodzieży Ewangelickiej w Wiśle.

W dniach 7-9 października 2022 w Wiśle odbywał się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej.

Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po raz kolejny miało wielką przyjemność zaprosić młodzież z całego kraju na Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej. W tym roku miał on miejsce w parafiach Wisła-Centrum oraz w Wisła-Malinka.

Tegoroczny zjazd odbywał się pod hasłem „Nie wszystko jedno”, a zawarte w jego programie aktywności miały za zadanie zwrócić myśli młodych ludzi w stronę życiowych aspektów, wobec których nie warto przechodzić obojętnie lecz zastanowić się nad nimi i odnaleźć w nich wartość.

W piątek młodzież z całej Polski przyjechała do Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle, gdzie mogła się zakwaterować i posilić. Następnie w ewangelickim kościele ap. Piotra i Pawła odbyło się uroczyste rozpoczęcie wydarzenia. Zgromadzonych przywitał modlitwą proboszcz ks. radca Waldemar Szajthauer. Rozważanie Słowa Bożego wygłosił ks. Arkadiusz Raszka. Szczególnymi momentami inauguracji były podziękowania osobom, które umożliwiły to spotkanie. Wśród nich znalazł się bp Adrian Korczago (zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej), który wziął udział w „teleturnieju” prowadzonym przez młodzież. Polegał on na sprawdzeniu znajomości gwary wiślańskiej oraz slangu młodzieżowego. Po ukończonej “grze” biskup zwrócił się do zgromadzonych w młodzieżowym przemówieniu: „Niezły sztos, że jesteście! Życzę Wam, by udało się wam mieć u nas essę, trochę poczilować. Martwiłem się podczas stawianych mi pytań, bym nie wypadł jak dzban, byście nie cisnęli ze mnie beki. Mamy nadzieję, że w śpiulkolocie, który dla was przygotowaliśmy, będziecie mieli spoko spanko. Naura!”.

Po tej części programu uczestnicy zjazdu mogli wziąć udział w imprezie tanecznej lub odpocząć w szkole. Dla osób spragnionych sportu była możliwość gry w siatkówkę i koszykówkę na pobliskiej sali gimnastycznej.

Sobota była dniem, w którym na uczestników czekało najwięcej aktywności. Po noclegu i śniadaniu w szkole, a następnie oficjalnym rozpoczęciu kolejnego dnia zjazdu w kościele, młodzież rozeszła się w różne miejsca, by uczestniczyć w wybranych przez siebie seminariach i warsztatach.

Po obiedzie program zjazdu przeniósł się do Centrum Parafialnego Wisła-Malinka, gdzie na uczestników czekały koncerty zespołów ARCI, Pytki Doś oraz CME. Był to również czas rozmów przy gorącej kawie i herbacie, a także ciepłym posiłku. Zaskakującym punktem spotkania, który nie był wcześniej zaplanowany, okazały się być zabawy taneczne na parkingu, które zostały samodzielnie zorganizowane przez młodzież.

Po powrocie do Wisły Centrum była możliwość spędzenia czasu w wybrany przez siebie sposób, a także rozmowy z obecnymi na miejscu duszpasterzami.

W niedzielę odbyło się nabożeństwo wieńczące OZME 2022, po którym uczestnicy wymienili się gorącymi uściskami oraz zrobili wspólne zdjęcie przed Domem Zborowym.

tekst: Daniel Wiśniewski/Adam Bujok

zdjęcia: Facebook / MŁODZI luteranie; Parafia Ewangelicko-Augsburska Wisła

źródło: cieszynska.luteranie.pl