Pamięć, wieczność, teraźniejszość

Zwiastun Ewangelicki 22/2020 na Niedzielę Wieczności.

Listopadowe dni ogniskują nasze myśli wokół przemijania. Nasza wieczność spoczywa w Bożych dłoniach– przypomina ks. Waldemar Wusz w numerze ukazującym się na Niedzielę Wieczności. W święta poświęcone zmarłym lubię przeglądać stare zdjęcia – pisze Iwona Holeksa, przypominając, że Bóg inaczej niż człowiek pojmuje sens życia i śmierci.

Pamięć o kościele i parafii w Grodźcu k. Konina przywołuje Radosław Grzelak, jeden z członków stowarzyszenia „Frydhof” z Konina, zajmującego się ratowaniem nieużytkowanych cmentarzy. Z niektórych niewiele zostało, jak  na przykład w Łączce  k. Węgrowa, co opisuje Hanna Świeszczakowska. Wszystkim  miejscom pochówku niezależnie od ich wyznania  należy się  jednak szacunek i opieka. Zaangażowaną opiekunką ewangelickiego dziedzictwa, a szczególnie cmentarzy, była zmarła w październiku Dorota Straszewska z Turku – jej sylwetkę opisuje Bartosz Kiełbasa.

Do tej tematyki dni ostatecznych nawiązują również felietoniści. Ks. Piotr Gaś wspomina zmarłego  niedawno kompozytora i dyrygenta Jana Krenza, a Henryk Dominik przestrzega, że ci, którzy uważają się za chrześcijan, a nie wierzą w zmartwychwstanie, powinni zastanowić się nad sobą.

W stronę ziemskiej przyszłości spoglądają z kolei bp Marian Niemiec i ks. Ryszard Pieron. Pierwszy wskazuje na dobre strony pokoleniowych zmiany w Kościele, drugi stawia pytanie o kościelną ofertę dla młodzieży oraz o sposoby wiązania młodych z rodzinną parafią. O programie Dobry wieczór! #młodzi – propozycji przygotowanej online z powodu pandemii – pisze natomiast Marek Cieślar.

Ponadto czwarta część zdjęć tegorocznych konfirmantów oraz wskazówki, jak wykonać kalendarz adwentowy – w „Przyjacielu Dzieci”, dodatku dla najmłodszych. 

Zapraszamy do lektury w tradycyjnej formie i na stronie www.zwiastun.pl oraz do prenumeraty. Wydanie papierowe w parafiach można zaprenumerować od dowolnego miesiąca. 

Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki