Pogrzeb śp. bp. Rudolfa Pastuchy

Uroczystości żałobne w Cieszynie i Zamarskach.

20 września 2022 roku w kościele Jezusowym w Cieszynie odbył się pogrzeb śp. bp. Rudolfa Pastuchy – emerytowanego zwierzchnika Diecezji Katowickiej.

14 września 2022 w Bytomiu Miechowicach, dwa dni przed swoimi urodzinami zmarł bp Rudolf Pastucha – emerytowany zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelickiego.

Zgromadzonych na pogrzebie przywitał proboszcz cieszyńskiej parafii ks. Marcin Brzóska. Liturgię wstępną prowadzili: ks. Ryszard Pieron z Lasowic Małych oraz ks. Jan Kurko z Miechowic. Podczas uroczystości pogrzebowych wystąpił chór parafialny Hażlach-Zamarski pod dyrekcją Krystyny Penkały oraz Ewangelicki Chór Kościelny z Cieszyna pod dyrekcją diakon Joanny Sikora.

Kazanie wygłosił Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, który swoje zwiastowanie oparł na fragmencie biblijnym wyjętym z Ewangelii Jana 15,16: „Nie wy mnie wybraliście, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i owoc wydali i aby owoc wasz był trwały, by to, o cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, dał wam”. Kaznodzieja przypomniał zarówno prywatne aspekty biografii zmarłego biskupa, jak i te związane ze służbą w Kościele. Podkreślał ogromne znaczenie powołania w życiu śp. bp. Rudolfa Pastuchy, jego pracowitość i zaangażowanie.

Mowę pogrzebową wygłosił także Biskup Diecezji Katowickiej Marian Niemiec, który nawiązał do słów wyjętych z Listu do Rzymian 14,7-9: „Nikt z nas dla siebie nie żyje i nikt dla siebie nie umiera. Jeśli bowiem żyjemy, dla Pana żyjemy, jeśli zaś umieramy, dla Pana umieramy. Czy więc żyjemy, czy też umieramy, należymy do Pana. Po to przecież Chrystus umarł i ożył, aby panował nad umarłymi i żyjącymi”. Biskup podkreślił, że były zwierzchnik jego diecezji był gotowy do odpowiadania na Boże powołanie, napotykając przez to na wiele wyzwań, którym wytrwale stawiał czoła.

Liturgię końcową odprawili: ks. Marcin Brzóska, ks. radca Henryk Reske i bp Jerzy Samiec.

Po uroczystości w kościele Jezusowym trumna została przewieziona na cmentarz w Zamarskach, gdzie dokonano pochówku. W imieniu Diecezji Cieszyńskiej z powodu choroby bp. Adriana Korczago, słowa pożegnania wypowiedział i zmówił modlitwę ks. radca Waldemar Szajthauer, który przez wiele lat współpracował w katowickiej diecezji z bp. Rudolfem Pastuchą.

Biografia śp. bp. Rudolfa Pastuchy

Relacja red. Marka Szafrańskiego z PAP

źródło: diecezja cieszyńska