Pomoc, aby mogli pomagać

Wsparcie dla diecezji cieszyńskiej od Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Północnych Niemiec.

15 marca br, w ramach współpracy Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Północnych Niemiec, okręg Rendsburg-Eckernförde z Diecezja Cieszyńską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, dotarł do Goleszowa transport z pomocą materialną dla uchodźców z Ukrainy. Celem zbiórki była bezpośrednia pomoc zorganizowana dla parafii ewangelickich, które udzieliły schronienia i gościny potrzebującym. 

Większą część darów wolontariusze z Niemiec zawieźli bezpośrednio do tych parafii, które zgłosiły potrzebę objęcia pomocą swoich gości. W porozumieniu ze zwierzchnikiem diecezji bp. Adrianem Korczago i na podstawie konkretnego zapotrzebowania zebrano w parafiach niemieckich odpowiednie produkty takie jak: artykuły spożywcze, higieniczne, środki czystości, ładowarki, baterie, latarki, ręczniki, pościel, ubrania, ale też środki przeciwbólowe, kroplówki i materiały opatrunkowe. Te ostatnie zostały przeładowane i przekazane do bezpośredniego przewozu na Ukrainę specjalnym konwojem, dzięki współpracy z Ewangelickim Duszpasterstwem Wojskowym.

Grupa wolontariuszy z Niemiec podzieliła się również swoimi spostrzeżeniami z zakresu organizacji takiej pomocy, na podstawie doświadczeń, jakie zdobyli w swoich parafiach podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r., gdy przybyli do Niemiec uchodźcy z Syrii i Afganistanu.

Całą akcję pomocy zorganizował ks.Witold Chwastek.