Prapremiera filmu o Biskupie Bursche

28 września 2019 r., podczas Forum Ewangelickiego w Łodzi odbyła się prapremiera filmu o przedwojennym zwierzchniku Kościoła bp. Juliuszu Bursche pt. „Tę rodzinę trzeba wytępić” (produkcja TVP Lublin).

29.09.2019

Obecni byli twórcy filmu: Leszek Wiśniewski – scenarzysta i reżyser, Jerzy Turowicz – odtwórca głównej roli i II reżyser, Maria Mazurek – producent filmu, Mariusz Kaźmierski – realizator zdjęć oraz Jerzy Jakutowicz – kierownik produkcji filmu.

Film „Tę rodzinę trzeba wytępić” to fabularyzowany dokument, który przedstawia biografię bp. Juliusza Bursche, ale najwięcej miejsca poświęca wydarzeniom związanym z wybuchem II wojny światowej i okupacją. Część scen została nakręcona z udziałem aktorów. Głównymi narratorami są członkowie rodziny i historycy m.in.: prof. Juliusz Gardawski, prof. Jarosław Kłaczkow, prof. Tadeusz Stegner, ks. dr Bernd Krebs, dr Renata Czyż, dr Ewa Jóźwiak, dr Aleksander Łupienko. O roli jaką bp Bursche odegrał w dziejach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce mówi także Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec.

Jak podkreślił reżyser Leszek Wiśniewski film jest opowieścią historyczną, a także próbą zapełnienia nieznanych kart związanych z bp. Bursche. Osoba luterańskiego Biskupa była reżyserowi znana także dlatego, że pochodzi z Lublina. Z pomysłem chodził wiele lat. Do dziś wspomina poruszające spotkanie w lubelskiej parafii ze starszą panią, która była świadkiem aresztowania biskupa.
Odtwórca roli Biskupa i II reżyser Jerzy Turowicz opowiadał o swoich przygotowaniach do roli. Chciał oddać charakter Biskupa, różnice wieku, sposób poruszania (bp Bursche po amputacji stopu utykał).

Film wywołał pozytywne reakcje widzów. Prof. Gardawski powiedział, że to wyjątkowe wydarzenie dla rodziny, ale także dla Kościoła luterańskiego w Polsce.

Emisja filmu w TVP Historia planowana jest 13 października. Njabliższy pokaz odbędzie się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie 6 października.