Premiera filmu o Lutrze

24 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w kinie „Muranów” w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące film animowany „Luter”.

Serial animowany „Życie Marcina Lutra”, który składa się z 10 odcinków, przedstawia życie byłego mnicha, a później teologa i reformatora, którego dzieła i teologia ugruntowały podstawy odnowy Kościoła. Pokazuje dzieciństwo Lutra, jego wczesne lata w klasztorze, a także lata konfliktu, aż do narodzin Reformacji. Przedstawione są w nim również najważniejsze wydarzenia historyczne i charakterystyka Kościoła w XVI wieku.

Film został stworzony przez węgierskiego reżysera Zsolta Richlyego na podstawie scenariusza Jánosa  Lackfiego. Jego wizualny styl łączy drzeworyt i film rysunkowy, co w doskonały sposób przybliża widzowi epokę średniowiecza.

Wersja polska filmu jest siódmą w Europie, po węgierskiej, niemieckiej, angielskiej, fińskiej, litewskiej i brazylijskiej portugalskiej.Jej producentem jest Wydawnictwo Warto, a reżyserem Jerzy Latos, twórca i założyciel Teatru Dobrego Serca w Warszawie. Do współpracy zostali zaproszeni polscy aktorzy i aktorki, m.in.: Tomasz Kozłowicz jako Luter (znany głos z „Harrego Pottera i Insygnia Śmierci czy Pocahontas) oraz Maciej Makowski („Planeta singli”), Zbigniew Dziduch („Epoka lodowcowa”), Dariusz Kowalski („Plebania”), Kamila Bujalska („Bodo”), Paulina Dulla („Kobiety mafii”), Maciej Wilewski („Listy do M.”), Michał Głowacki („Hotel Transylwania”) i Maciej Maziarz jako głos małego Lutra.

Serial świetnie nadaje się do celów edukacyjnych. Może być wykorzystany w celach niekomercyjnych podczas spotkań, lekcji historii, jego odbiorcą może być zarówno nastolatek, jak i dorosły. Strona internetowa z filmem zostanie uruchomiona 24 stycznia 2019 r.

Historia, która się wydarzyła i wciąż wpływa na losy wielu ludzi – to jeden z powodów, dla którego warto obejrzeć ten film, niezależnie od własnych poglądów, przekonań i wyznania. A pytania, które on stawia są zaskakujące i sięgają głęboko.

Sam scenarzysta opisuje to w taki sposób: To miała być wycieczka do innej epoki i sprostanie pewnym wyzwaniom językowym – rodzaj nowoczesnej kuchni opartej na tradycyjnych smakach. Potem historia zaczęła się pod moją skórą. Kiedy towarzyszyłem Lutrowi w jego wysiłkach wychowania dzieci, narodziło się moje spóźnione szóste dziecko. Mój najstarszy syn i córka pobrali się za jednym mrugnięciem oka, a ja miałem troje wnuków w półtora roku. Pracując nad dziesiątym, ostatnim epizodem życia Lutra, musiałem stać i patrzeć, jak mój ojciec zmaga się ze śmiercią. (…) Całe istnienie i wszystkie jego drastyczne zakręty przegryzały się do ​​tego filmu, który stał się częścią mojego codziennego życia (János Lackfi).

Spotkanie promujące polską wersję filmu w Polsce odbędzie się 24 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 w kinie „Muranów” w Warszawie, na którym gościem specjalnym będzie węgierski reżyser Zsolt Richly.

Wstęp za zaproszeniami. Zakup biletów w kasie kina Muranów.

 


Patronat:

Ambasada Węgier w Warszawie
ChAT Wydział Pedagogiczny
Ekumenizm.pl
Kino Muranów
Luteranie.pl
Miasto Dzieci.pl
Węgierski Instytut Kultury
Qlturka.pl
Zwiastun Ewangelicki

Producent w Polsce:
Wydawnictwo WARTO Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Partner strategiczny:
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Wsparcie:
Światowa Federacja Luterańska
Kościół Ewangelicko-Luterański na Węgrzech