Program krakowskiej parafii ewangelickiej w czasie Zgromadzenia

Zapraszamy!

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie zaprasza na cykl wydarzeń towarzyszących Zgromadzeniu Ogólnemu Światowej Federacji Luterańskiej. Po nabożeństwie w niedzielę 10 września otwarta została wystawa na pl. Studzińskiego pod Wawelem zatytułowana „Jesteśmy”. Prezentuje działalność Światowej Federacji Luterańskiej, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i krakowskiej parafii ewangelickiej, której początki sięgają 1557 r.

Kolejnymi wydarzeniami będą debaty w ewangelickim kościele św. Marcina na ul. Grodzkiej. W poniedziałek 11 września o godz. 18:00 dyskutować będą twórca „Gazety Wyborczej” red. Adam Michnik, były Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Adam Bodnar, szefowa Wydawnictwa Znak Dominika Kozłowska, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Grażyna Kubica-Heller i teolog z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej bp prof. Marcin Hintz. Temat? „Religia w sferze publicznej – niszczycielska siła, czy szansa na lepsze jutro”.

W piątek równie ważny i aktualny temat: „Wojna czy pokój? Religijna odpowiedź”. Do rozmowy w kościele usiądą: imam Adam Abdel Fattah, kierowniczka Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka dr Alicja Bartuś, aktywista Łukasz Laxy, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów Przymierze prof. Piotr Nawrocki i prof. Urszula Pękała z Instytutu Teologii Katolickiej Uniwersytetu Kraju Saary. Obie debaty poprowadzi red. Adam Szostkiewicz z tygodnika „Polityka”.

To jednak nie koniec ciekawych wydarzeń. Podczas nabożeństwa w niedzielę 17 września o godz. 10:00 kazanie wygłosi bp Mark Hanson, emerytowany zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce i były prezydent Światowej Federacji Luterańskiej.

Z kolei we wtorek 19 września o godz. 19:00, czyli w dniu zakończenia Zgromadzenia Ogólnego ŚFL, krakowscy luteranie zapraszają na koncert z przesłaniem. Wystąpią: Chór Parafialny pod dyrekcją Łukasza Laxyego, Chór dziecięcy prowadzony przez Anetę Ostruszkę i Sandrę Lipińską, Michał Białko, organista z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, prof. Zbigniew Pilch, skrzypek barokowy z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, dr Filip Presseisen, organista z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i prof. Arkadiusz Bialic, organista z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Krakowie. Teksty przesłań Zgromadzeń Ogólnych czytać będą lektorzy krakowskiej parafii ewangelickiej, a o przesłaniu tegorocznego ZO ŚFL opowie prof. Jerzy Sojka, teolog z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Parafia przygotowała również transmisje na swoim kanale na portalu YouTube.