Projekt pomocowy w Pile

Leroy Merlin i parafia w Pile we wspólnym projekcie wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

7 września 2022 r., na zapleczu kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Jana w Pile podpisano Umowę Grantową pomiędzy Fundacją Leroy Merlin reprezentowaną przez Prezes Fundacji Agnieszkę Bolek, a Parafią Ewangelicko-Augsburską w Pile reprezentowaną przez ks. Tomasz Wolę, proboszcza Parafii.

Celem projektu jest przygotowanie czasowych miejsc zamieszkania dla osób z Ukrainy uciekających przed wojną. Dzięki projektowi nieużytkowane dotąd poddasze w budynku plebanii zostanie przygotowane pod mieszkanie. Cały koszt adaptacji poddasza będzie sfinansowany przez Fundację Leroy Merlin. Natomiast wyposażenie i umeblowanie pokoi będzie możliwe dzięki wsparciu Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Na dzień dzisiejszy mała pilska Parafia przyjęła do swoje plebani 2 matki z dwójką dzieci, dla których został przygotowany duży pokój gościnny z łazienką i kuchnią, by mogły one funkcjonować samodzielnie i miały swobodę w egzystencji. Obie matki pracują na pełnych etatach a dzieci chodzą do przedszkola i szkoły.

W budynku parafialnym w Wągrowcu od czerwca br.,mieszka 5-osobowa rodzina z Ukrainy, która już funkcjonuje samodzielnie.

Rada Parafialna Parafii ustaliła także formę dofinansowania  rodzin ewangelickich, które przyjęły  do siebie uchodźców z Ukrainy. Jest to Fundusz Pomocowy, który wynosi 500 zł miesięcznie.

W poniedziałki i środy w parafii odbywają się zajęcia edukacyjne: nauka języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Są one prowadzone woluntarystycznie przez emerytowaną polonistkę z Piły.
Dzięki pomocy Fundacji Leroy Merlin i Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce otwierają się kolejne możliwości niesienia pomocy nie tylko w modlitwie i w słowach, ale także w czynie i działaniu.

źródło: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile