Projekty dla Ukrainy

Jak działają parafie, które uzyskały wsparcie ŚFL?

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce gościł w dniach 3-7 marca br. przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej, Cornelię Kaestner oraz Albina Hillerta. Gromadzą oni informacje o codziennym życiu uchodźców z Ukrainy uczestniczących w projektach realizowanych z funduszy ŚFL oraz korzystających ze wsparcia Kościoła, aby poprzez indywidualne historie móc relacjonować szerzej jak bardzo agresja Rosji na Ukrainę wpłynęła na osobiste życie ofiar tego konfliktu.

Na początku pięciodniowej podróży goście odwiedzili parafię w Radomiu. Następnie w Bielsku-Białej spotkali się z przedstawicielami Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż, Fundacji dla Pokoleń, pracownikami Centrum Społecznościowego prowadzonego przez Fundację LWF w Polsce i uczestniczyli w nabożeństwie w domu diecezjalnym Betania oraz spotkali się z rodzinami, które znalazły w Betanii schronienie. Ostatniego dnia odwiedzili szkołę prowadzoną przez Ewangelickie Towarzystwo Edukacyjne w Gliwicach i spotkali się z uchodźczyniami z Ukrainy, które otrzymały wsparcie w parafii w Gliwicach.

Najważniejszym punktem spotkań były indywidualne rozmowy z uchodźczyniami z Ukrainy dotyczące ich życia na Ukrainie, miejsca skąd pochodzą, kiedy i w jaki sposób przyjechały do Polski, jak sobie radzą w obecnej sytuacji organizując życie sobie i dzieciom, czy planują w Polsce zostać, jakie mają problemy, potrzeby, marzenia.

Bardzo dziękujemy za życzliwe przyjęcie naszych gości, otwartość i gotowość do dzielenia się swoimi przeżyciami. To była niezwykła lekcja życia.

zdj. ŚFL/Albin Hillert